Pálinkás Jószef a hazai kuatatók támogatásást helyezi előtérbe
Örömmel vállaltam a felkérést, mert úgy gondolom, hogy ez az Akadémia és a magyar tudományos élet elismerése, nekem pedig egy lehetőség, hogy minél több hazai kutatót kapcsoljak be az európai tudományos, tudománypolitikai munkába.
2010. március 9. kedd 19:26 - HírExtra
"Az EASAC majd egy évtizede alakult, az európai nemzeti tudományos akadémiák alapították 2001-ben azzal a céllal, hogy az Európai Parlament és az Európai Bizottság mellett tanácsadói szerepet betöltve a testület részt vegyen az uniós tudománypolitika alakításában.
Mint ilyen, a szervezet sokat tehet a kutatásfejlesztésre szánt uniós források hatékony felhasználása érdekében, s ezáltal hozzájárul kontinensünk versenyképességének növeléséhez is. A testület jelenleg 27 európai tagállam nemzeti akadémiájának vezetőiből áll, s tevékenysége egyaránt kiterjed a természet-, valamint a műszaki tudományok területére. Az EASAC vezető testülete a Tanács, amely a súlyponti problémákat határozza meg, dönt a munkaprogramok beindításáról" - mondta el Pálinkás József.
Az MTA elnöke kitért arra, hogy az EASAC a legfontosabbnak ítélt szakmai, szakmapolitikai, tudományos, közéleti kérdésekben munkabizottságot hoz létre, stratégiai tanulmányokat készít.
"Készült tanulmány a vízgazdálkodásról, a fertőző betegségekről, a szintetikus biológiáról, de születtek tanulmányok az energiagazdálkodással, az élelmiszerbiztonsággal, éghajlattal kapcsolatos politikát megalapozó tanulmányok. Az EASAC koordinálja ezeket a témákat, tehát részben a tudománypolitikát, részben az általános értelemben vett politikát megalapozó tanulmányokat" - fogalmazott az MTA elnöke, hozzáfűzve, hogy ezek a témák nagyon hasonlítanak azokhoz a stratégiai programokhoz, amelyeket frissen megválasztott elnökként indított 2008-ban az Akadémián.
"Ezek a közélet legjelentősebb problémái napjainkban" - jegyezte meg az MTA elnöke, aki szándékai szerint minden ilyen munkabizottságba igyekszik majd "olyan magyar akadémikusokat bekapcsolni, akik az adott területeken részt tudnak venni ezeknek a tudományosan megalapozott, közpolitikai döntések előkészítésében". Ily módon az MTA stratégiai programjai összekapcsolódhatnak a nemzetközi tudományos tevékenységgel.
Pálinkás József tájékoztatása szerint az EASAC soron következő ülését Budapesten tartja június 17-18-án. "Ilyenkor áttekintjük a különböző programok állását, illetve az adott ország tudománypolitikáját" - tette hozzá.
Budapesten alakul meg az EASAC új vezetősége, amelynek elnöke Sir Brian Heap biológus, az Academia Europaea igazgatótanácsának elnöke. Pálinkás József mellett alelnöknek választották Sven Kullander magfizikust, a svéd Királyi Tudományos Akadémia alelnökét és Jos van der Meer kutatóorvost, a Holland Királyi Művészeti és Tudományos Akadémia alelnökét.
Forrás: MTI