2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Meghasonlások a BKV-bizottságban?

A BKV-vizsgálóbizottság mandátumának meghosszabbításával lehetett volna színvonalasabb jelentést készíteni, de 45 nap múlva sem kerültünk volna közelebb ahhoz, hogy a vizsgálóbizottságban és korábban a cég felügyelőbizottságában is bent ülő képviselő hajlandó-e kimondani a saját felelősségét.
2010. március 25. csütörtök 17:18 - HírExtra
Közölte, nem tartja helyesnek, hogy az MSZP és az SZDSZ olyan tagokat is delegált a bizottságba, akik korábban a cég felügyelőbizottságában (fb) ültek, még akkor sem - fogalmazott - ha a testület munkájában ezek a tagok korrektül jártak el. Ugyanakkor nonszensznek nevezte, hogy ezek az egykori fb-tagok a saját felelősségüket vizsgálják.

A BKV-vizsgálóbizottság csütörtöki ülésén nem fogadta el az elnök által készített jelentéstervezetet, mert az a szocialista képviselők szerint vitára alkalmatlan volt és azzal a fideszes képviselők csak kampányolni akarnak.

A bizottságban nem kapott többséget az a szocialista javaslat sem, hogy kérjenek a közgyűléstől mandátumhosszabbítást.

György István szerint a szocialista képviselők érvét, hogy azért szükséges a mandátum meghosszabbítása, mert "befejezetlen a munka", "bizonyos szakmai érvek alátámasztják", mert bizonyosan lehet - az egyébként a szocialista tagok által is színvonalasnak minősített jelentés - szakmaiságát még jobb színvonalra emelni.

Elismerte, hogy az anyagnak vannak még "alaposabban kidolgozható" részei is.
A munka akár egy éven át is végezhető lenne, de az a politikus, aki 120 nap alatt nem tudja eldönteni, hogy a vizsgálati jelentés tartalma megfelelő-e, nem Magyarországon él és nincs tisztában azzal, mi történt BKV-nál - jelentette ki. Szerinte amikor a felelősség megállapítására kerül sor, "elgyengülnek" azok, akiknek a párttársai érintettek és nem hajlandók megállapítani a felelősséget.

György István megismételte: az utóbbi húsz év legnagyobb politikai botránya, ami a BKV-nál történt.

Ítéljék me - mondta - mennyire légből kapott vagy politikailag elfogult kijelentés az, hogy az MSZP-SZDSZ kifizetőhelyeként működtették a BKV-t az elmúlt időszakban, ha bizonyos cégek és személyek a városvezető koalíció kedvezményezetti körébe bekerülve verseny nélkül szerződést köthetnek a BKV-val, majd rendőrségi eljárások indulnak, mert a gyanú szerint a kifizetések nem állnak arányban a teljesítésekkel. Felidézte: a Fővárosi Közgyűlés 2009. november 26-án hívta életre a vizsgálóbizottságot, miután 2009 augusztusától "hétről hétre egyre több csontváz dőlt ki a szekrényből", egyre több botrányos ügy derült ki a BKV-nál, amelyek felvetették, hogy több milliárd forint közpénz nem volt felelős gazdálkodói kezekben a vállalatnál.

Mint mondta, a bizottság munkája során mindvégig igyekeztek a szakmaiság berkein belül maradni. Ez nagyon sokáig sikerült is, mert lehetnek a tagok között politikai véleménykülönbségek, de a bizottságban nem politikai vitát kellett folytatni, hanem tényeket kellett megállapítani iratok és személyes meghallgatások alapján.

A tagok 15 ember meghallgatására tettek javaslatot, elfogadták a jelentéstervezet koncepcióját és azt, hogy a bizottsági elnök készít javaslatot a jelentéstervezetre és ezt tárgyalja meg a bizottság, a tagok pedig véleményt fűzhetnek ehhez. A 120 oldalas jelentéstervezet 55-60 százalékos kidolgozottsággal már egy héttel a szerdai ülése előtt elkészült.

Közölte: a jelentéstervezet készítésénél több olyan hibára is fény derült a "mamutvállalatnál", amely ugyan nincs összefüggésben a közpénzek felelőtlen elköltésével, de azt jelzi, hogy "egyfajta rendetlenség" van a cégnél, nincs megfelelő kommunikáció a tulajdonossal, cégjogi értelemben rendezetlen körülmények tapasztalhatók, például Kocsis István vezérigazgatói kinevezése és igazgatósági kinevezése között kétéves eltérés volt, holott a vezérigazgató a szabályok szerint tagja az igazgatóságnak. Továbbá a felügyelőbizottságot és igazgatóságot nem a törvényeknek megfelelően tüntették fel a cégkivonatban.

Álláspontja szerint az MSZP-SZDSZ "politikai konglomerátum" az ellenzéket kirekesztette a közüzemi cégek igazgatóságából és felügyelőbizottságából, így a felelősséget is nekik kell viselniük.

Kérdésre válaszolva elmondta: ha elfogadják a jelentéstervezetet az ülésen, akkor az anyag a Fővárosi Közgyűlés elé került volna, ahol 34:33 arányban (a szocialisták és a liberálisok szavazataival) a vizsgálati jelentés "elvérezhetett volna", azaz nem a vizsgálóbizottsági szakban, hanem a közgyűlési szakban "vált volna az enyészetté" a jelentés.

Elmondta azt is, hogy ha elfogadták volna a jelentést, szerinte akkor sem mondott volna le Demszky Gábor szabad demokrata főpolgármester, holott az anyag az ő politikai felelősségét is megállapítja. Jelezte: a Fidesz a munkával és nem a múlt kutatásával akar foglalkozni, de vannak ügyek, amelyeket ki kell majd vizsgálni.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását