2024. november 1. - Marianna

Sunnyogó Irán

ENSZ-megfigyelők és nyugati titkosszolgálatok feltételezik, hogy Irán két új titkos atomlétesítményt épít a kilátásba helyezett újabb nemzetközi szankciók dacára - írta vasárnap a The New York Times című napilap.
2010. március 29. hétfő 08:43 - HírExtra
A lap Ali Akbar Szalehinek, az Iráni Atomenergia-ügynökség főnökének szavait idézi, aki február 22-én az ISNA iráni hírügynökségnek kijelentette: Mahmúd Ahmadinezsád elnök utasítást adott neki, hogy rövidesen dolgozzák ki két új létesítmény építését.

Szalehi szerint az új dúsítókat a hegyekben építik meg, hogy védve legyenek az esetleges támadások ellen, és az építkezés várhatóan a (március 21-én kezdődött) iráni újév alatt megindul.

Barack Obama amerikai elnök 2009 szeptemberében hozta nyilvánosságra azokat a bizonyítékokat, amelyek szerint titkos atomlétesítmény működik az iráni Kúmban (Kom).

A The New York Times szerint amerikai illetékesek műholdas felvételeket vizsgálnak, hogy bizonyítani tudják bizonyos számú titkos atomlétesítmény meglétét Irakban.

A lap szerint azonban az illetékesek nem találtak bizonyítékot arra nézve, hogy Irán az újabb létesítményeket fűtőanyaggyártásra használná, és nem biztosak abban sem, hány létesítményt akar Teherán építeni.

Az illetékesek szerint - írja a lap - még ha ezeket az újabb létesítményeket megépítik is, ez nem változtat azon, hogy Iránnak 1-4 évre lesz szüksége ahhoz, hogy atomfegyvert tudjon előállítani.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa eddig öt határozatot fogadott el, amelyekből három szankciókat rendelt el Irán ellen. A BT a határozatokkal próbálta rábírni a perzsa államot, hagyjon fel kényes nukleáris tevékenységeivel, így az urándúsítással.

Teherán, amely állítja, hogy atomprogramja békés energiatermelési célokat szolgál, valamennyi határozatot figyelmen kívül hagyta. Az ABC televízió kérdésére válaszolva Valerie Jarett fehér házi tanácsadó vasárnap közölte: Washington az iráni atomprogramot ellenző országok szövetségének létrehozásával akarja elszigetelni Iránt.

Jarett szerint a nukleáris hadászati fegyverek csökkentéséről szóló új orosz-amerikai szerződés (START-3) közeli aláírásának bejelentése annak a jele, hogy előrehaladás történt az olyan államokkal való együttműködésben, mint Oroszország.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását