Megfejtették az agyatáblákat
A Kr.e. VII. századból származó megállapodásról mesélnek az asszír ékírásos agyagtáblák, amelyeket Törökország délkeleti részén fedeztek fel.
2010. április 10. szombat 22:05 - HírExtra
Az agyagtáblákkal teli rejtekhelyet még 2009 augusztusában fedezte fel egy ókori templom feltárása közben egy nemzetközi régészcsapat. A projektben tucatnyi ország húsz egyetemének és kutatóintézetének szakemberei vesznek részt a Torontói Egyetem régészeinek vezetésével.
A helyszínen arany- és bronzékszereket, italáldozatoknál használt edényeket, valamint egyéb kultikus tárgyakat fedeztek fel - olvasható a ScienceDaily (http://www.sciencedaily.com) tudományos hírportálon.
A szerződést egy 43 centiméterszer 28 centiméteres agyagtáblára vésték. A megállapodás Kr.e. 672-ben köttetett egy pompázatos szertartás keretében Kalhuban, Asszíria időrendben második fővárosában, amely a mai Irak területén, a Tigris bal partján, Ninivétől 35 kilométerre délre helyezkedett el. Az egyezséggel Eszarhaddon (Assur-ah-iddína, uralkodott Kr. e. 680 - Kr. e. 669) asszír király a békés trónutódlást kívánta biztosítani fia, Asszurbanipál (Assur-bán-apli) számára.
A megállapodással a király egy olyan politikai krízis megismétlődését kívánta elkerülni, amely apja, Szín-ahhé-eriba meggyilkolása után bontakozott ki, akit Eszarhaddon testvérei tettek el láb alól.
Az agyagtáblák meglehetősen rossz állapotban vannak, így elolvasásuk több hónapot vesz majd igénybe. A szövegek megfejtése révén a kutatók reményei szerint megismerhetik Asszíria kapcsolatrendszerét a Kr.e. VII. században, amikor legnagyobb kiterjedését érte el Frígia Közép-Anatóliában, és egyre élénkebb kereskedelem folyt a levanteiekkel és a görögökkel.
Forrás: MTI