Schiffer András: a kardcsörtetés nem elég!
Hétfőn eldőlt, hogy az LMP listavezetője, Schiffer András lesz a párt parlamenti frakcióvezetője. A leendő "ostoros embert" kérdeztük a parlamentben most debütáló párt terveiről.
2010. május 11. kedd 16:56 - Iván Márton
Milyen frakciófegyelmet fognak tartani? Nem ellentétes a frakcióban való szigorú együttszavazás az LMP elveivel?
Nem igazán tudom hová tenni az egész felvetést. Azt gondolom az LMP egy elég egységes párt, illetve frakció ahhoz, hogy együtt tudjunk dönteni. Természetesen persze nem akarunk rákényszeríteni embereket arra, hogy a lelkiismeretük ellen szavazzanak. Az eddigi működésünkben sem volt rá példa, hogy lényegi közpolitikai kérdésekben ellentétek lettek volna. Én ezt most sem várom. Nem érzem ezt a dolgot súlyos problémának.
Sajtóértesülések szerint egy bizottság vezetésére aspirálnak. Melyik az a bizottság?
Jelenlegi
tárgyalási pozíciónkban a Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnökségére tartjuk fenn az igényünket, de ez nem rajtunk fog múlni. Azért a Fenntartható Fejlődés Bizottsága – mely egy kibővített környezetvédelmi bizottság - az a bizottság, ahol a leginkább összegyűjthető az, amire mandátumot kaptunk. Az elnöki pozícióra pedig azért van szükség, mert a bizottsági elnök az, aki a leginkább fazont tud szabni a bizottsági működésnek. Ebben pedig lehetőséget érzünk, azok után, hogy a névváltozás némi szemléletváltozást is sugall. Emögött nem csak szakpolitikai, de politikai filozófiai megfontolások is állnak.
Korábban azt nyilatkozta, hogy csekély esélyt lát a többi ellenzéki párttal való együttműködésre. Vannak olyan ügyek, amelyben el tudnak képzelni együttműködést?
Karakteresen a saját álláspontunkat fogjuk képviselni, mert erre kaptunk mandátumot a választópolgároktól. De ez az álláspont bizonyos esetekben egybeeshet más pártok álláspontjával is. de ez független az adott párt kormányzati, vagy ellenzéki pozíciójától.
A parlamenti munkában milyen ügyeknek van prioritása az Önök számára?
Először is a párt és kampányfinanszírozások kérdése. De emellett mindazok az ügyek, melyek hozzájárulnak a magyar demokrácia megújításához, a politikai korrupció hatékony visszaszorításához.
Jelen pozíciójukban mennyire lát minderre esélyt?
Ezt mindenki meg tudja ítélni: a parlamenti arányok ismertek. Én abban bízom, hogy a kormányzati többség fölméri annak a súlyát, hogy mit jelent egy olyan országban kormányozni és kétharmados többséget birtokolni, ahol az állampolgárok az áprilisban kifejtett pártszimpátiájuk ellenére is mélységesen ki vannak ábrándulva a
demokratikus intézményekből.
Remélem, hogy a Fidesz-KDNP pártszövetsége belátja, hogy a saját jól felfogott politikai érdekük is azt kívánja, hogy a politikai korrupció ellen ne pusztán kardcsörtetéssel lépjen fel a magyar politikai elit. Az állampolgároknak garanciát kell adni arra, hogy az új politikusok és új kormányzati tisztviselők nem követik el ugyan azokat, amiket azok követtek el, akiket most ők akarnak elszámoltatni.
A Fidesz már néhány ügyet bedobott, amikkel azonnal szeretnének foglalkozni. Ilyen például a parlamenti és önkormányzati képviselők létszámának csökkentése, ezzel kapcsolatban mi az álláspontjuk?
Mi várjuk a Fidesz-KDNP pártszövetség konkrét javaslatait és majd azokról tudunk kialakítani véleményt. Amíg ezek nincsenek meg, mi sem mennénk bele ezekbe a kérdésekbe.