A "jó koleszterin" túltengése sem egészséges
Az érelmeszesedés kifejlődése ellen a "rossz" LDL koleszterin vérszintjét igyekeznek az orvosok gyógyszerekkel csökkenteni, ám még nincs hatásos készítmény a "hasznos" HDL koleszterin mennyiségének növelésére.
2010. június 3. csütörtök 14:26 - HírExtra
A koszorúerek szűkülete úgy indul, hogy zsíros anyag rakódik le a belső érfalon. A zsíros párnácskák fokozatosan nőnek, mind jobban beszűkítik az eret és gátolják a véráramlást. Nem is kell nagyra nőniük, mert bármikor elpattanhatnak, a zsír benyomul az érbe, villámgyorsan megalvasztja a vért, az ér elzáródik és bekövetkezik a szívinfarktus.
Egyszerű a megoldás, gondolhatnánk: ha kíméletlen diétával nem eszünk semmiféle telített, állati zsírt és koleszterint, aligha kerül a vérbe olyan zsírnemű anyag, ami letapadhat az erek falán. Az érfalon lerakódó koleszterin viszont saját anyagcserénk terméke, a máj állítja elő. Akinek olyan a szervezete, annak sokat termel belőle és ott kering a vérében.
A magas vérkoleszterin szint ezért csak igen szerény mértékben befolyásolható a táplálékkal bevitt zsírnemű anyagok minimálisra szorításával. Léteznek viszont rendkívül hatásos készítmények, melyek gátolják a májban a koleszterin termelést, s ezáltal a koleszterin szint csökken.
Van viszont "hasznos" HDL koleszterin is és ha ebből több volna, kisebb lenne az erek elzsírosodásának veszélye. A gyógyszergyárak előállítottak olyan molekulát, amely ezt a hatást biztosította és elindultak a részletes vizsgálatok az első ilyen készítménnyel. Az emberen történő megfigyeléseket azonban 2006-ban leállították, mert éppen olyan kóros események következtek be, amilyeneket a gyógyszerrel meg akartak akadályozni.
Most a Rochesteri Egyetem professzora, James Corsetti és munkatársai megtalálták: a kedvezőtlen jelenség oka az volt, hogy az emberek egy csoportjának a magas HDL koleszterin szint veszélyes. Ilyenkor a sok "hasznos" koleszterin mellett sok gyulladást jelző fehérje, C-Reaktív Protein - CRP - is jelen van és valamilyen okból ez a helyzet az egészségre veszélyt jelent. A kutatók szerint a jelenség hátterében valamilyen kóros genetikai eltérés bújhat meg.
Forrás: MTI
Mi a forrása, a szervezetben keletkező többlet koleszterinnek?
Mit kell tennünk ellene, elsősorban táplálkozással?
A koleszterint a túl sok feldolgozott keményítő és a hidrogénezett olajok okozzák!
Az tény, hogy a koleszterin előfordul állati eredetű termékekben, nem egyenlő azzal, hogy a sok állati eredetű étel fogyasztása emeli a koleszterinszintet. A koleszterin nem koleszterinként szívódik fel a vastagbélfalon át, és nem is alakul át a koleszterin lebontása során. Napokba kerül, míg az étkezési koleszterin egyensúlyba kerül a plazmakoleszterinnel, és hetekbe, míg egyensúlyba kerül a szövetben lévővel.
Az állati eredetű táplálékok jószerével fehérjék, és az állati zsírok könnyen emészthetők. A koleszterin főként feldolgozott, hidrogénezett olajokból és szénhidrátokból származó szénből áll, melyek nem emészthetők, mivel molekuláik (szöveteinktől idegenek, a sejtállomány nem ismeri fel, mert nem tartozik a genetikai örökségünkhöz), nem természetesek. Mivel ezek kemikáliák, finomított élelmiszerek, melyek nem romlanak meg, feldolgozásukra a gének nem termelnek enzimeket. Ezért fontos a sejtszintű táplálkozás is (vércsoport szerinti), mert az az élelmiszer, amelyiket nem fogadja el a szervezet, arra nem is örökölt enzimet. Ennek felismerésében, a lektinek játszanak fontos szerepet. A reggeli gabonapelyheknek például több év a szavatossági ideje. A fehér liszt, a hidrogénezett olajok és a cukor nem igényelnek hűtést, mert nem romlandóak. A nem romlandó élelmiszereket nehéz megemészteni.
A biokémikusok 1940-ben felfedezték, hogy a többletkoleszterin a májban keletkezik, a többlet szénhidrátokból. A túl sok ecetsav, ami a cukrok és gabonák tökéletlen emésztésének mellékterméke, ecetsav túltengéshez vezet. A probléma bizonyos enzimek hiányából adódik. A máj non-toxikus koleszterinné alakítja a toxikus ecetsavat.
Azért, mert a húsok koleszterint tartalmaznak, a húsfogyasztás még nem okoz koleszterinszint emelkedést. A koleszterin lebomlik, és a szervezet hasznosítja. A tény, hogy a húsok korlátozott mennyiségű telített zsírt tartalmaznak, nem felelős a szervezetben kialakult koleszterinszintért. A természetes ételekben a legtöbb zsír telítetlen zsírokból áll, melyek könnyen és gyorsan emészthetők. A nehezen emészthető telített zsírsavak éppen azokban a keményítőtartalmú ételekben vannak, melyeket a koleszterinszint csökkentésére javasolnak. A koleszterinszint a finomított cukrok és a hidrogénezett olajok, mint amivel ma főzünk, sütünk és a margarin. E kérdésben is a vércsoport érdekelt, mivel a különbségek itt is megjelennek. Nem mindenki fogyaszthatja például a birkát, a marhát, a csirkét, csak az, akinek a lektinek engedik.
Szervezetünk koleszterint termel. Testünk sejtjei képesek megtermelni az összes koleszterint, amire a membránoknak szüksége van. A sejtek, a szervezet igénye szerint állítanak elő koleszterint. Például, amikor valaki alkoholt fogyaszt, az alkohol feloldódik a membránokban, növelve azok folyékonyságát. Válaszként a sejtek koleszterint állítanak elő, beépítik a membránba, ezáltal visszaállítják a membrán megfelelő (kevésbé folyékony állapotát.
Udo Erasmus kifejti, hogy a koleszterin elengedhetetlen az egészséghez. Aztán elmagyarázza, hogy a koleszterin egy 27 szénből álló molekulalánc, mely a magas széntartalmú ételekből, például a cukrokból, és a keményítőből származik. Megtudjuk, hogy a telítetlen zsírsavak anyagcseréje során csak korlátozott mennyiségű szén keletkezik a koleszterin számára. A koleszterin javarészt olyan ételekből származik, melyekben a telített zsírokat (hidrogénezett olajok) finomított gabonával és cukrokkal keverik. Minden pékárú, aprósütemény, muffin és sütemény acetát-töredéket visz szervezetünkbe, melyeket szervezetünk koleszterinné alakít.
A nem esszenciális zsírsavakban (hidrogénezett olajok) és finomított szénhidrátokban gazdag étrend többlet acetát töredéket termel a szervezetben, ezáltal „kényszeríti” a szervezetet a fokozott koleszterintermelésre. És a finomított élelmiszereket fogyasztó országokban legtöbbször ez okozza a magas koleszterinszintet.
Én azt ajánlom, hogy térjen át a vércsoportjának megfelelő táplálkozására. Természetesen ez egy szigorú döntés, de megéri. Csak azt a húst fogyassza, amely megfelel vércsoportjának, és napi adagja maradjon a 2-4 dkg-on belül. Miért? Azért, mert szervezetének többre nincs igénye, a többlet állati fehérje anyagcserezavart okoz. Gyümölcsöt csak délelőtt. Magokat, főleg mandulát, diót, mogyorót szigorúan vércsoport szerint. Zöldségféleséget keverve, de figyelni kell arra, hogy a savbázis egyensúly megtartásával, egyénileg összeállítva vércsoportja szerint. Pld. ezekből is választhat: cékla, fejes saláta, karalábé, csicsóka, nyers-szeletelt gomba (candida esetén semmilyen gomba nem fogyasztható), friss citrom-lé, nyers reszelt torma, esetleg 1dl vörösbor, durvára vágott-szeletelt mandula, petrezselyem zöldje. Ezeket este elkészíteni – összekeverni, éjszakára hűtőbe tenni, másnap fogyasztani. Mi a jelentősége? Tisztító hatású, oxigént juttat a szervezetbe a sejtek számára, biztosítja a sejtlégzést, antioxidánsokat tartalmaz, javítja az emésztést, anyagcserét, energiát ad, gyógyul a szervezet. Természetesen, amit e témában írtam, csak kóstoló, de Ön számára is megszerezhető ismeretek.