2024. november 23. - Kelemen, Klementina

"Stratégiai kérdés, hogy az SNS ne jusson be a parlamentbe"

A Ján Slota által Komáromban megtartott rendezvény kapcsán Bastrnák Tibort, a város polgármesterét kerestük meg, akit a kialakult helyzettel, valamint a közelgő szlovákiai választásokkal kapcsolatban kérdeztünk.
2010. június 7. hétfő 07:31 - Iván Márton
Ön hogyan értékeli az SNS komáromi rendezvényét?

Egyértelmű, hogy ez választások előtti provokáció, semmi más. Slota egy kampányrendezvényt tartott.

Itt Komáromban mekkora támogatottsága van a Szlovák Nemzeti Pártnak? Hogy viszonyulnak hozzá a komáromi szlovákok?

Nagyon elenyésző. Ez igazából erőfitogtatás volt, ami Szlovákiának szólt, nem is Komáromnak. Slota meg akarta mutatni, hogy ő még Komáromban is végig mer vonulni. Azt hiszem a komáromiak jól viszonyultak ehhez és nem dőltek be a provokációnak. Semmi sem segített volna jobban az SNS-nek, mintha esetleg tojásokat dobálnak feléjük, vagy bármi más atrocitás éri őket.

Önnek mik a várakozásai a szlovákiai választásokkal kapcsolatban?

A várakozás az, hogy ezt a kormányt mindenképpen le kell cserélni. Ez a fő cél. A mai esemény is megmutatta, hogy jelenleg Szlovákiában a jogbiztonság rendkívül laza lábakon áll.

Ön a Híd-Most képviseletében vezeti a várost. Nem tartja egy kissé sajnálatos helyzetnek, hogy a magyarok megosztottak?

Szerintem nem az jelenti a megosztottságot, hogy két magyar párt is indul a választáson. A megosztottságot az jelenti, mikor az embereket önös érdekeink szerint elkezdjük felosztani jó magyarokra és rossz magyarokra, mondván - akik velünk egyetértenek azok a jók, akik nem azok rosszak. Ezt nem szabad csinálni. Ezt a Híd nem is csinálja, az a sajnálatos, hogy az MKP így kampányol. Ami azért rossz, mert még az is megtörténhet, hogy az emberek a negatív kampány hatására inkább nem mennek el választani. Annál rosszabb pedig nem történhetne, hogy a magyaroknak ne legyen képviselete. Viszont, ha mindkét magyar pártnak biztos a bejutása, akkor meggyőződésem szerint sokkal erősebb magyar képviselet lenne, mint eddig bármikor.

Ha ez az ideális eset megvalósulna, ami ugye mindkét párt bejutását jelenti, akkor akár egymás szövetségesei is lehetnének a szlovák törvényhozásban?

Számunkra ez nem szokott kérdés lenni. Ez igazából az MKP-nak szokott gondot okozni, amit nekik kell leküzdeni, nem nekünk. Mi a jobboldali kormányzásért mindent meg fogunk tenni.

Akkor csak a jobboldal jöhet szóba? A SMER kizárható a Híd számára, mint esetleges partner?


Választási plakátok Révkomáromban. (Fotók: Fejér Bálint)

Számunkra egészen biztosan. Az a párt, amelyik ilyen jogbizonytalanságot engedett meg, illetve engedte az SNS-nek négy éven át azt, amit csinált például a nyelvtörvénnyel – ami gyakorlatilag csak a SMER felelőssége – azzal nem lehetséges együttműködni.

Trianon kilencvenedik évfordulója van. Ezzel kapcsolatban mondana egy pár gondolatot! Hogyan emlékeznek meg itt a városban?

Egyértelmű, hogy Trianon egy rendkívül fájó emlék a magyarság számára. Visszatekintve is látszik, hogy egy rossz döntés volt. A másik oldal azonban az, hogy felelőtlenségnek tartom, mikor Trianon szentimentalizmusára építenek bizonyos politikai erők és így megpróbálják az embereket hülyíteni.

Vannak bizonyos politikai realitások amiket figyelembe kell venni. A XXI. században másként néz ki Európa, mint akkoriban. Trianonból persze tanulni kell, beszélni kell róla. Bár személy szerint jobban örülnék annak, ha nem politikusok beszélnének róla, hanem inkább történészek. Ha pedig tanulságot szeretnék levonni belőle azt mondhatnám, hogy a vesztes háború után gyenge kormánya volt Magyarországnak, melynek nem voltak külföldi partnerei. Ezért fordulhatott elő, hogy szétesett.

A szlovákok persze örülnek ennek. De azért meg kell jegyezni, hogy akkor még önálló Szlovákia nem is létezett. Ez sokkal inkább az angol, francia, illetve csehszlovák diplomácia – mely inkább cseh diplomácia - döntése volt. Ezért mondom azt, hogy ez olyan kérdés melyre emlékezni kell, azonban nem csak a sebeinket kell nyalogatni, hanem előre kell tekinteni.

Úgy gondolom itt Komáromban az emberek úgy is kezelik Trianont, ahogy én most elmondtam, persze biztosan vannak mindenféle pozitív és negatív szélsőségek is. A mérsékeltebb – talán mondhatom, hogy realistább – felfogással az emberek megfelelően együtt tudnak élni.

Úgy gondolom a magyarok eddig is méltó képpen ünnepelték Trianont a Felvidéken. Öt évvel ezelőtt, mint város mi komáromiak rendeztük a trianoni megemlékezést a városi művelődési központban. Hangsúlyoznám, hogy semmilyen politikai töltete nem volt ennek a megemlékezésnek, senkit sem bántott ez.

Az, hogy most a TÜKÖR csinál egy megemlékezést érdekes módon mindenkit bánt, ez azonban nem az embereknek szól, hanem a választási kampánynak. Kérdés, hogy ezt a TÜKÖR jól csinálja, vagy sem? Tény azonban, hogy a TÜKÖR rendezvényét az SNS-szel nem lehet összehasonlítani, hiszen az SNS csak erőt fitogtatott, míg a TÜKÖR egy méltó megemlékezést kívánt csinálni, amit az SNS minden eszközzel kíván elrontani. Így számomra a TÜKÖR még annak ellenére is pozitív, hogy nem hívtak meg erre a megemlékezésre.


A TÜKÖR Trianon-emlékműve

Akkor a TÜKÖR végül is jól csinálja amit csinál?

Tény, hogy amit a TÜKÖR csinál az jó, de lehet, hogy egy héttel később jobb lett volna. Számomra stratégiai kérdés, hogy a Szlovák Nemzeti Párt ne jusson be még egyszer a parlamentbe, kormánypárt pedig végképp ne lehessen. Nem csak azért, mert a magyarokat szidja, hanem azért is, mert különböző korrupciós botrányok veszik körül a pártot.

Az SNS három minisztériummal kezdte a kormányzást és eggyel fejezi be, ami önmagában bizonyítvány a pártról. Az ő jelenlétük így nem csak a szlovákiai magyarságnak, hanem Szlovákiának és egész Kelet-Közép-Európának rossz. Ezért minden olyan akció, amivel segítünk nekik, hogy ők láthatóvá váljanak – abban a helyzetben, ahol amúgy zuhant a támogatottságuk – éppen az ellenkezőjét érjük el, mint amit szeretnénk. Trianonra emlékezhetünk egy hét múlva, egy év múlva, vagy akár bármikor – fogunk is – de szerintem stratégiai kérdés, hogy ezen ők politikailag ne tudjanak felnőni.

Mit gondol a kettős állampolgárságról?

Azt hiszem ez egy standard norma. Ezzel normális európai embernek nincs és nem is lehet gondja. Egészen biztos, hogy ez mind a felvidéki, mind az anyaországi magyaroknak minimum egy pszichológiai pozitívum. Természetesen a kárpátaljaiaknak és a vajdaságiaknak ennél sokkal több. Ez az érem egyik oldala.

A másik azonban az, hogy ha ötven, kilencven évet vártunk erre a törvényre még öt hetet kibírtunk volna. A felvidéki magyarság szempontjából ez jó lett volna. A görög válság Ficót és partnerét az SNS-t is majdhogynem két vállra fektette – azonnal zuhanni kezdtek a preferenciáik, ám a kettős állampolgársággal elterelhették a figyelmet és két héten át másról sem szólt a szlovák politika és mindenki elfelejtette a görög válságot. Melyről tudni kell, hogy mivel Szlovákia az eurozóna tagja, Fico parlamenti konzultáció nélkül előzetesen ígért pénzügyi segítséget, mely szép gesztus, de tudni kell, hogy a görög minimálnyugdíj 1 200 euro, míg az itteni 200 euró. Így elég természetes, hogy a szlovák emberek felháborodtak azon, hogy még ők adjanak a görögöknek.

Ebből a szempontból nagyon rosszul jött a magyar törvény, mivel megállította Fico mélyrepülését, sőt kezdte visszahozni. A kettős állampolgárság kifulladásával, most jól jön a Trianon téma egy héttel a választás előtt. Ha pedig mégis megnyerik az eddigi kormánypártok a választást az igazán rossz hír lenne az itt élőknek, de Közép-Európának is.



Bizonyos szakértők és elemzések szerint nem igazán számít az időzítés, mivel így is úgyis előkerült volna a magyar kártya. Erről mit gondol?

Az időzítés mindenképpen rossz volt. Az is igaz, hogy a szlovákiai kampány során elővették volna a magyar kártyát. Csak éppen az nem mindegy, hogy ki és milyen erővel dobja fel ezt a bizonyos kártyát. A kettős állampolgárság tudniillik olyan erő volt, amit a szlovákok nem tudtak volna produkálni, még a Trianon témával sem. Én is olvastam különböző elemzéseket, hogy a parlamenti választások időpontja sem véletlenül lett június tizenkettedike, hiszen tisztában voltak vele, hogy Trianon még téma lesz.

Azt, hogy nem várt öt hetet a parlament én a szlovákiai magyar választók szemszögéből rossz döntésnek tartom. Ugyanakkor megértem a kárpátaljai és délvidéki magyarság szempontjából.

Ugyanakkor jelen helyzetben a magyar kormány akkor segít nekünk a legtöbbet, ha állandó tárgyalásra kényszeríti a szlovák felet. Mert ha ezt nem teszi, sokszor még a jószándék ellenére is többet árt nekünk, mint használ.

Tipikusan ilyen a kettős állampolgárság, hiszen még akkor sem történt volna semmi, ha kivárják az öt hetet és utána kezdenek tárgyalni a szlovák féllel. Mivel európai normáról van szó ebből nem jöhettek volna ki rosszul. Mivel Fico mondhatja azt, hogy ő tárgyalni akart, amire Budapest mondott nemet. Mint ismeretes a szlovák parlament először csak egy határozatot fogadott el és csak a visszautasítás után hozott törvényt. Ezzel sajnos az egész történet úgy is tűnhet – ha számunkra nem is, de a kívülállóknak – mintha Fico nagyon szeretne minket és a rossz magyar oldal nem akart vele tárgyalni.

(Olvasson a Nemzeti Összetartozás Napjáról itt)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását