"Keresztes" háborúk a nyitónapon
Iksz, meg még egy iksz. Ezt nyújtotta a focivébé első napja. A nyitómeccsen két gólon osztozott testvériesen a házigazda és Mexikó, az esti Uruguay-Franciaország partin pedig a vébé két, talán legszebb dresszében fellépő csapata pattolt.
2010. június 12. szombat 07:58 - Nagy András
Békés iksz…
A nyitómérkőzésen a házigazda dél-afrikai válogatott 1-1-es, békésnek és igazságosnak mondható döntetlent játszott a mexikói csapattal a XIX. labdarúgó-világbajnokság pénteki nyitómérkőzésén Johannesburgban. A találkozón az 55. percben Siphiwe Tshabalala révén a hazaiak kerültek előnybe, ám Rafael Marquez a 79. percben egyenlített.
A rekordot jelentő hatodik világbajnokságán edzősködő Carlos Alberto Parreira alakulata ezzel folytatta azt a sorozatot, miszerint afrikai csapat nem kap ki a nyitómérkőzésen. Igaz, 1990-ben a kameruniak az argentinokat, 2002-ben pedig a szenegáliak a franciákat legyőzték, mindkét esetben 1-0-ra…
Nagy fölényben játszottak a mexikóiak az első félidőben, többször is zavarba hozták a sebezhetőnek tűnő hazai védelmet. Javier Aguierre együttese a hajrában gólt szerzett, ám ezt a játékvezető les miatt nem adta meg.
A fordulás után a házigazda – ahogy az lenni szokott – az első valamire való helyzetét gólra váltotta, a Tshabalala által szerzett találat egyik esélyese lehet a torna legszebb gólja címre. A folytatásban ötlettelenebbé vált a mexikóiak játéka, ennek ellenére egy hatalmas hazai védelmi hibát követően egyenlítettek. A hajrában – becsületükre legyen mondva – mindkét csapat győzelemre játszott, a hazaiak az utolsó percben még a kapufát is eltalálták, de az eredmény már nem változott.
Javier Aguirre, a mexikói válogatott szövetségi kapitánya szerint a dél-afrikai gól teljesen megváltoztatta a mérkőzést. „Nem mondom, hogy idegesek lettünk, de kissé aggódni kezdtünk. Megpróbáltunk változtatni a játékunkon, egyenlítettünk is. Minden dicséretet megérdemel az ellenfelünk” – nyilatkozta a lefújás után a szakvezető.
Carlos Alberto Parreira, a dél-afrikai válogatott szövetségi kapitánya legalább ilyen udvarias szakvezetőnek bizonyult: „igazságos eredmény született. Úgy gondolom, ez egy nagyon kemény csoport. Az a válogatott, amelyik négy pontot szerez majd, továbbjut. Büszke vagyok a csapatomra, megnyerhettük volna a találkozót, de az eredmény így is igazságos.”
Naná – mondhatja. Ugyanis már a Mexikó elleni, pénteki nyitómérkőzés kezdő sípszavának pillanatában volt mit ünnepelnie – ő immáron hatodik labdarúgó-világbajnokságán dirigál egy együttest, s ezzel egyedüli rekorderré lépett elő. (A 67 éves brazil tréner eddig társbérletben tartotta a csúcsot Bora Milutinoviccsal, aki öt vb-n ült a kispadon.)
Parreira először 1982-ben, Spanyolországban vett részt vb-n szakvezetőként, akkor Kuvait legjobbjait irányította. Nyolc évvel később az Egyesült Arab Emírségek, 1994-ben pedig hazája csapatát vezette - utóbbi alkalommal világbajnoki címig. A folytatásban Szaúd-Arábia (1998), majd ismét Brazília (2006) szövetségi kapitánya volt, ezúttal pedig a dél-afrikai csapat mestere. A megbízatása a vb végéig szól.
A világjáró szerb Milutinovic először 1986-ban a házigazda Mexikó vezetőjeként volt vb-résztvevő, majd Costa Rica (1990), az Egyesült Államok (1994), Nigéria (1998) és Kína (2002) válogatottja következett.
Vöröses iksz…
Az esti meccsen a francia válogatott gól nélküli döntetlent játszott az uruguayi csapattal a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság A csoportjának első fordulójának második meccsén. A négy évvel ezelőtt döntős franciák egymást követő harmadik világbajnokságukon kezdtek úgy, hogy nem rúgtak gólt. 2006-ban a svájciak (0-0), négy évvel korábban pedig a szenegáliak (0-1) ellen nem sikerült a hálóba találniuk.
Az első félidő rengeteg kemény párharcot, nagy csatát hozott, ugyanakkor helyzetet szinte még elvétve sem sikerült kialakítaniuk a csapatoknak. A franciáknál Govou, az uruguayiaknál pedig Forlán jegyzett egy-egy lehetőséget.
A fordulást követően sem változott a játék képe, láthatóan mindkét együttes célja elsősorban az volt, hogy ne kapjon gólt. A csereként beálló Lodeiro kiállítása miatt az utolsó tíz percben emberelőnyben játszhattak a franciák, de hiába szorították be ellenfelüket, maradt a gól nélküli döntetlen.
A mai program
A „B”-éla csoportban:
16.00: Argentína-Nigéria
13.30: Koreai Köztársaság-Görögország
A „C”-ecil kvartettben:
20.30: Anglia-Egyesült Államok