Bugár beszólt Orbánnak
Hiába üzenget a magyar kormány a Hídnak, hogy bizonyítsa, magyar párt, nekik csak Szlovákiában kell bizonyítaniuk a választóiknak, méghozzá azt, hogy betartják ígéreteiket, amelyeket a választások előtt tettek - jelentette ki Bugár Béla, a pozsonyi parlamentbe bekerült Híd elnöke a Duna Televízió Heti Hírmondó című műsorában vasárnap este.
2010. június 28. hétfő 12:32 - HírExtra
A pártelnök szerint nem a Híd van rossz kapcsolatban a magyar kormánypárttal, hanem utóbbi kötelezte el magát korábban a Magyar Koalíció Pártja mellett, és ez a helyzet azóta sem változott. "Nem nekünk kell lépni" - fogalmazott Bugár Béla, hozzátéve: nyitottan állnak minden tárgyalás elé, de csak partneri viszonyt tudnak elképzelni.
Amennyiben meghívják, a Híd részt vesz a Magyar Állandó Értekezleten vagy a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumán. Utóbbi szervezettel kapcsolatban a politikus megjegyezte: "van ott egy határozat, ami miatt Szlovákia kritizálja a magyar parlamentet", ezzel kapcsolatban tanácsos lenne még tárgyalni.
Bugár Béla szerint nincs könnyű helyzetben a Híd, ugyanis az új kormánykoalíció pártjai közül csak nekik van "releváns kisebbségi programjuk". Ráadásul míg minden más kérdésben viszonylag könnyen megegyeznek, a kisebbségek ügyében nehezebb minden félnek megfelelő megoldást találni.
Igaz, nem lesz kisebbségi törvény, de kiszélesítik a kisebbségvédelmi kormányfő-helyettesi poszt jogköreit, így például kezdeményezhet törvényeket is - mondta a Híd elnöke.
Jelentős előrelépésként értékelte Bugár Béla, hogy koalíciós partnereikkel megegyeztek, a törvényekből eltávolítanak minden kisebbségeket sújtó intézkedést, így a kettős állampolgárságról szóló jogszabály negatív rendelkezéseit is.
A Hidat tavaly nyáron hozta létre öt, az MKP-ból kilépő parlamenti képviselő, mert nem értett egyet addigi pártja vezetésének politizálásával. A Híd a júniusi parlamenti választáson több mint 205 ezer szavazatot kapott (8,12 százalék), ami 14 képviselői mandátumot jelent; a párt tagja lesz az új szlovák kormánynak is. Az MKP 4,3 százalékot szerzett, és fennállása óta először nem került be a szlovákiai törvényhozásba.
Forrás: MTI