"Magyarországnak és Szlovákiának tárgyalnia kell a kettős állampolgárságról"
Szlovákiai kész tárgyalni Magyarországgal a kettős állampolgárságról, de az azt szabályozó magyar törvény csak akkor lehet érvényes Szlovákiában, ha megfelel a nemzetközi előírásoknak és a nemzetközi szerveztek elvárásainak - mondta Iveta Radicová szlovák miniszterelnök a Duna Televíziónak kedden, a visegrádi országok (V4) budapesti csúcstalálkozója után adott interjújában.
2010. július 21. szerda 06:59 - HírExtra
A legfontosabb, hogy mindkét fél részéről szándék mutatkozzon a tárgyalások megkezdésére és a megegyezésre - hangsúlyozta a szlovák kormányfő.
"Szlovákiában mindig is létezett kettős állampolgárság" - emelte ki Iveta Radicová, hozzátéve: minden állampolgárnak jogában áll élni ezzel a lehetőséggel. Ugyanakkor mivel Magyarországot és Szlovákiát egyaránt érinti a kettős állampolgárság megadása, annak szabályozásába mindkét ország számára biztosítani kell a beleszólás lehetőségét, azaz elvárható, hogy egy ilyen jogszabály törvényre emelése előtt a másik országgal egyeztessenek - fogalmazott. Hozzáfűzte: így az egész eljárás átlátható lehet mindkét fél számára.
A szlovák miniszterelnök szerint az egyeztetésekhez a tizenöt éve aláírt magyar-szlovák alapszerződésben rögzített tizenkét vegyes bizottságnak el kell kezdenie dolgozni, hogy "az ilyen kényes kérdésekben is mindkét fél számára elfogadható álláspontok születhessenek".
Iveta Radicová kifejtette: a magyar Országgyűlés által elfogadott jogszabály a kettős állampolgárság öt nemzetközi kritériumából kettőt nem teljesít: az állandó lakóhely és a családi, házastársi kötelék feltételét. "Majd ha ez a törvény megfelel a nemzetközi előírásoknak, és megfelel a nemzetközi szervezetek által elvártaknak, akkor elfogadjuk" - mondta. Egyúttal kijelentette: "mi maximálisan a megoldásra törekszünk".
A kormányfő úgy vélekedett, a magyar-szlovák kapcsolatokat "a kölcsönös alázatnak és a felelősségvállalásnak" kell jellemeznie, a két állam közötti jó viszony elsősorban a két ország állampolgárainak fontos.
Iveta Radicová megígérte, hogy a nyelvtörvénnyel foglalkozni fog az új szlovák kabinet, annak átdolgozását azonban szakértőkre bíznák. A jogszabály azon passzusával, amely szerint pénzbírságot vethetnek ki azokra, akik a hivatalos ügyintézésnél nem az állam nyelvét használják, úgy nyilatkozott: nem helyes pénzbírsággal büntetni a hazafiassági érzelmet. De azért mindenkinek az a legjobb, ha beszéli annak az országnak a nyelvét, amelyben él - tette hozzá. A szlovák miniszterelnök megjegyezte, a nyelvtörvényben foglalt pénzbírság lehetőségét eddig sem nagyon alkalmazták a szlovák hatóságok.
Forrás: MTI