Chile: megkezdték a bányászok mentését
Megkezdődött az egész ország által várt mentőakció Chilében a mélyben rekedt bányászok felszínre hozatalára.
2010. augusztus 31. kedd 08:46 - HírExtra
Az első beszámolók szerint a mentési munkálatokkal megbízott Codelco nevű bányaipari cég helyi idő szerint hétfő délután látott neki a munkának, amelynek keretében egy 66 centiméter átmérőjű alagúton keresztül próbálják meg a bányászok kimentését. Laurence Golborne chilei bányaügyi miniszter kijelentette, hogy a fúróberendezés naponta átlagban mintegy 8-15 métert haladhat előre. Így a 700 méteres mélységben rekedt 33 bányász mentése legkevesebb 100 napig is eltarthat.
A fúrási munkálatok első szakaszát egy különleges ausztrál fúróberendezéssel végzik. Értesülések szerint a szóban forgó fúrófej az első 15 méterrel birkózik csak meg, majd annak szerepét egy hasonló, de Németországból érkezett fúró, illetve a hozzá tartozó, ugyancsak német motor veszi át.
Mindez közvetve megerősíti azokat a korábbi értesüléseket, amelyek szerint az augusztus 5-én az Atacama-sivatagban lévő San José-i réz- és aranybányában rekedt 33 bányászok mentése legkevesebb 100 napig is eltarthat, mivel a szóban forgó alagút fúrása ennyi időt vehet igénybe. A mentési munkálatokat nehezíti, hogy a kőzet állaga nem stabil, ezért az illetékeseknek rendkívül óvatosan kell eljárniuk.
Laurence Golborne chilei bányaügyi miniszter kijelentette, hogy a fúróberendezés naponta átlagban mintegy 8-15 métert haladhat előre.
Közben folyik a felelősök keresése, illetve azoknak a felelősségre vonása, akiknek mulasztása, illetve hibás döntése hozzájárulhatott a történtekhez. Hétfőn lemondott az egészségügyi minisztérium atacamai regionális képviselője, aki júliusban engedélyezte a San José-i bánya újra megnyitását. Azt ugyanis egy szerencsétlenség miatt korábban lezárták, és a megnyitás engedélyezése szakértők szerint elhamarkodott volt.
Forrás: MTI