Blair sikerkönyvet írt?
Eladási rekordot döntött megjelentése után egy nappal Tony Blair évek óta feszült figyelemmel várt memoárja, amelyben a volt brit kormányfő kíméletlenül odamondogat egykori pénzügyminiszterének és ádáz hatalmi riválisának, Gordon Brownnak.
2010. szeptember 2. csütörtök 21:34 - HírExtra
A volt munkáspárti brit miniszterelnök három évig dolgozott a kézzel írott, 718 oldalas köteten, amely az A Journey (Utazás) címmel jelent meg.
A legnagyobb brit könyvesbolt-hálózat, a Waterstone's első, csütörtök délutáni összesítése szerint a könyv minden idők leggyorsabban fogyó önéletrajzi írása. A visszaemlékezés a keresleti lista élére került az Amazon internetes forgalmazónál is.
A Waterstone's szóvivője - illusztrálandó a kötet népszerűségét - közölte a BBC-vel, hogy a Blair-könyvből több kelt el az első napon, mint például David Beckhamnek, az angol labdarúgó-válogatott egykori világsztárjának önéletrajzából.
Jóllehet a hálózat nem közölt pontos értékesítési adatokat, a cég szóvivője azonban "elképesztő, példátlan sikernek" nevezte a volt kormányfő könyvét. Hozzátette: a keresletet csak Dan Brown és J.K. Rowling könyveinek népszerűségéhez lehet mérni.
Blair írásának legpikánsabb fejezetei közé tartoznak azok, amelyekben Brownhoz fűződő viszonyát taglalja. A volt kormányfő nem hallgatja el azon véleményét, hogy egykori pénzügyminisztere és utódja - aki tíz évig várt egyre türelmetlenebbül a miniszterelnöki székre - "nehéz, néha őrjítő" ember.
Brown "erőteljes, tehetséges, briliáns" személyiség, aki "abszolút elemző intelligenciával bírt ... érzelmi intelligenciája azonban zéró" - ilyen és hasonló megállapítások sora szerepel a kötetben. Blair - mintegy összegezve véleményét egykori kollégájáról és riválisáról - "fura pasinak" nevezi Brownt.
Az egykori munkáspárti miniszterelnök felfedi azt is, hogy - alig burkoltan - Sir Alex Fergusontól, a Manchester United futballklub szakvezetőjétől is tanácsot kért Brown ügyében. "Mit tenne, ha lenne egy briliáns, de nagyon nehéz természetű játékosa, akivel csak baj van?" - hangzott a Fergusonnak feltett kérdés. "Megszabadulnék tőle" - így a válasz.
Blair azonban végül is nem szabadult meg Browntól, mert azon a véleményen volt, hogy pénzügyminisztere - aki 2007-ben követte őt a kormányfői tisztségben - a kabineten kívül veszélyesebb lett volna, mint a kormány tagjaként.
Blair és Brown másfél évtizedes hatalmi párharca a háború utáni brit politikatörténet talán legizgalmasabb, leghosszabb és legfordulatosabb politikai szappanoperája volt. Kettejük súlyos ellenszenve egy percig sem maradt titokban a sajtó előtt, ám Tony Blair új könyve az eddigi legrészletesebb vallomás a párharcról a két érintett valamelyike részéről.
Nick Robinson, a BBC politikai főszerkesztője a könyv megjelenését követő blogbejegyzésében azt írta: elnézést kell kérnie, mert - bár a BBC sokszor és mélyrehatóan foglalkozott a Blair-Brown párviadallal - a könyv tartalmából megítélve "a felét sem tudtuk annak, ami ténylegesen zajlott".
Az Utazásból más, korábban nem - vagy csak pletykaszinten - ismert epizódok is kiderülnek Blair kormányfői évtizedéről.
A politikus felfedi például: a 2001. szeptember 11-ei amerikai merényletek után nem sokkal néhány másodperc választotta el attól, hogy parancsot adjon egy utasszállító repülőgép lelövésére, a géppel ugyanis, amely London felé tartott, hosszabb időre megszakadt a rádiókapcsolat.
Az akcióra kijelölt vadászgép "már a levegőben volt", amikor végre helyreállt a műszaki hiba miatt elvesztett kommunikáció a repülővel.
Az incidens után Blair elvonult egy csendes sarokba, és elrebegett egy hálaimát, amiért volt lélekjelenléte kivárni a rádiókapcsolat helyreállását.
Forrás: MTI