A médiatörvény finomítására, módosító csomagot tárt az Országgyűlés elé Pálffy István, a Kulturális és Sajtóbizottság alelnöke. Az indítvány tartalmi részleteiről a következőket nyilatkozta lapunknak.
2010. szeptember 3. péntek 12:32 - Fontos Erzsébet
Azt nyilatkozta, hogy a"médiaalkotmány" alapvetéseivel egyetért. Ennek ellenére nem vett részt a dokumentum előkészítő folyamataiban. Miért nem vállalt aktív szerepet az irat kidolgozásában?
Szalai Annamária karakán elképzelései
A médiahatóság elnöke gyors és határozott szervezetátalakítást tervez, az idei évet azonban átmenetinek tartja. Mint mondta, a parlament az ősszel választja meg az Országos Rádió és Televízió Testület utódjának tekinthető médiatanács tagjait
www.hvg.hu
A törvényjavaslatot két Fideszes politikus, önálló képviselőindítvány formájában hozta létre és terjesztette a parlament elé. Az irat különálló, jogi alkotó műhelyben készült.
Ön egyéni képviselői indítvány formájában módosító csomagot tárt az Országgyűlés elé az új médiaberendezkedés finomítása érdekében. Milyen változtatásokat tartalmaz a csomag?
A módosító kezdeményezés lényegi részét az elvi-¸politikai-; szabad sajtót-; és jogi-technikai jogosultságokat magában foglaló javaslatok képezik.
Hét tervezetet alkottunk, amely több lényeges paragrafust tartalmaz. Érdemi elképzelésünk, hogy a közmédiumok biztosítsák az oktatáshoz való jogot. Emellett szorgalmazzuk a Hungarikumok létjogosultságát, mint a magyar gazdaság, és a nemzeti gyarapodás motorját. Érdemleges gondolat, hogy az alkotmány alapelvei védjék a médiaszolgáltatást és korrekten kezeljék a hang és képmáshoz fűződő jogokat. Az irat pontosítja a sajtótermék fogalmát és szabályozza a sajtóügyeket. A módosítás fokozottabban támogatja az informátort és az információ forrását, az újságírót.
Mindezek a lényegi pontok egy szabad, független sajtó lehetőségét biztosítják.
Nagy szakmai múlttal rendelkező televíziósként szélesebb rálátással rendelkezik a törvénymódosításról. Miért Ön indítványozta a finomító változtatásokat?
A KDNP sajtó- és média felelőse vagyok. A frakció tagjaként hatáskörömbe tartoznak a médiát érintő kérdések. Munkámból adódóan kötelességem, hogy a médiatörvény és a hasonló tartalmú indítványok kezelésében részt vegyek.
Ön szerint esély van arra, hogy a parlament elfogadja a javaslatait?
A Kulturális Bizottság felelőssége, az olyan javaslatok létrehozása, melyek beleilleszkednek a köz együttes érdekeibe. Elképzeléseink jelentős része csaknem szó szerint megjelenik L. Simon László, a Kulturális Bizottság elnöke által beadott módosító javaslatokban. Az általam benyújtott helyreigazítások semmiféle problémás, tartalmi elemet nem tartalmaznak. Így lehetséges, hogy javításainkat elfogadják.
A sajtó tartalmi kritériumairól rendelkező törvényjavaslat ügyében sok jogos kritikát hallott. Melyek ezek a bírálatok?
A módosító rendelkezéseink magában foglalják ezeket a felvetéseket. Szükségtelen, hogy a reklámszabályok a törvény részét képezzék. Tény, hogy nyolc paragrafus látszólag tartalmasabbá teszi a jelenlegi iratot. Ennek ellenére átláthatatlan, hiszen ezt a reklámtörvény nyolcvan oldalon keresztül taglalja. Ez több jogi bizonytalanságot okoz, mint eredményt. Az általunk létrehozott helyesbítéseket szakmai, politikai és sajtóbeli észrevételek alapján dolgoztuk ki.
A médiatörvény centralizált, tartalmi felügyeletének következményeitől rettegnek a médiumok. Ön, -mint politikus és egykori médiaszereplő-jogosnak tartja a félelmet?
Aggasztó lenne, ha valóban rettegnének. Napi rendszerességgel követem a sajtóeseményeket, és semmiféle félelmet nem tapasztalok. Továbbra is mindenki szabadon publikál. A médiaszereplők egyáltalán nem szoronganak, hiszen tisztában vannak azzal, hogy nincsen semmiféle veszély.