Biztosítva van Paks?
A vörösiszap-katasztrófa kapcsán egy korábbi cikkünkből kiderült, milyen biztosítási anomáliák vannak a veszélyes ipari létesítmények körül. Megvizsgáltuk, hogy mi a helyzet Pakson.
2010. október 11. hétfő 09:49 - Tóbiás Gábor
Eszünkbe jutott a legrosszabb: mi van akkor, ha a Paksi Atomerőműben történik valamiféle katasztrófa. Milyen biztosítása lehet a Paksi Atomerőmű Zrt.- nek? (Persze tisztában vagyunk vele, hogy ha komolyabb probléma van, akkor a biztosítással nem megyünk semmire...)
Ugyanakkor az is világos, hogy egy atomerőművet jóval gyakrabban és szigorúbban
ellenőriznek mint bármi más üzemet.
Felkerestük Mikler Istvánt, a Paksi Atomerőmű Zrt. tájékoztatási igazgatóját aki meglehetősen szűkszavúan válaszolt kérdéseinkre. "Van nukleáris felelősségi biztosításunk, ami a harmadik félnek okozott kárra vonatkozik. Ez nagyságrendekkel több pénzt jelent, mint amilyen biztosítása a MAL Zrt.- nek volt. Több tíz millió euróról van szó” – tudtuk meg Miklertől.
Mit árul el a múlt?
Viszont az interneten rábukkantunk egy
2008-as biztosítási szerződésre (ún. Nukleáris Felelősség kötvény), melyet az Atomerőmű kötött az Allianz Hungária Biztosítóval. Az egész dokumentum értelmezési keretét a
1996. évi CXVI. törvény, közkeletű nevén az
atomtörvény adja.
E szerint az akkori biztosítási díj 308 millió forint, ami tartalmazza a biztosított által fizetendő díjat. Továbbá "a biztosítási összeg, annak a biztosítási feltételek szerinti feltöltése sem haladhatja meg a biztosítási időszakra vonatkozóan mindösszesen a 225 millió
SDR-nek megfelelő forint összeget.”
A 2008-as szerződés szerint "biztosítással nem fedezett események és károk" között nem szerepel a harmadik személynek okozott kár, tehát egy esetlege atomkatasztrófa során biztosítva van a lakosság.