Egyre aggasztóbb Európa jobbratolódása?
Mit lehet tenni az európai szélsőjobb térnyerése ellen? Kell egyáltalán valamit tenni? Az Európai Parlament szocialista alakulata szerint igen, és már ki is találták, hogyan.
2010. október 20. szerda 12:57 - Gedei Szilárd
A Svéd Demokratáktól a Haladás Pártjáig
Svédországban a Svéd Demokraták néven futó párt története során
először jutott be a parlamentbe, ráadásul rögtön húsz mandátummal. A markáns bevándorlóellenes politikájáról híres szervezet így rögtön kulcspozícióba került - a jobbközép és a liberális párt sem kerülheti ki az együttműködést a szélsőséges párttal.
Norvégiában a Haladás Párt tavaly lett "felnőtt" - országosan 23 százalékot ért el, és a legerősebb ellenzéki párttá vált. Az alapvetően nem szélsőjobbosnak tartott csoportosulás svéd "kollégáikhoz" hasonlóan az idegengyűlöletre építkezik.
Más a helyzet Hollandiában. Geert Wilders Szabadságpártja a júniusi választások során a harmadik befutó volt, és komolyabb befolyásra is szert tett azzal, hogy
a jobbközép pártok végül Wildersék támogatásával alakították meg kisebbségi kormányukat.
Nézzünk szét egy kicsit a Balkánon is. Bulgáriában a hagyományosan romaellenes, kőkeményen szélsőjobboldali Ataka párt 2009-ben a közel tíz százalékos eredményével a negyedik legerősebb parlamenti erővé vált. Az atakások programjukban a cigánytelepek felszámolását, illetve a szociális segély korlátozását hangoztatták.
Szélsőségek, Populizmus, Nacionalizmus és Idegengyűlölet elleni Munkacsoport - ezt a nevet kapta az Európai Parlament szocialisták alkotta frakciójának újonnan létrehozott munkacsoportja. A magyar részről
Tabajdi Csaba és
Göncz Kinga nevével fémjelzett "akciócsoport" nem véletlenül jött létre. Sokkal inkább azért, mert az európai baloldalon megelégelték a szélsőjobb Európa-szerte tapasztalt előretörését.
"Egyre aggasztóbb"
Az Európai Szocialisták Pártja még október 14-én fogadott el egy felhívást, mely a szélsőjobboldallal szembeni határozott fellépésre hívja fel a demokratikus centrumpártokat. A törekvés az unió Alapjogi Chartájára hivatkozik.
"Új európai jelenséggel állunk szemben. Azt látjuk ugyanis, ma már nemcsak szélsőséges, hanem jobbközépnek mondott pártok is gyakorta átveszik a szélsőjobboldali, populista retorikát és a szélsőséges ideológiák egyes elemeit is. Ez egyre veszélyesebben sodorja Európát a szélsőséges nézetek kimondhatósága irányába. Egyre aggasztóbb Európa jobbratolódása" - mondta Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője.
Göncz Kinga jól összefoglalta a jelenség egyik okát:
"A gazdasági, pénzügyi válság nyomán is több millióan veszették el az állásukat Európa-szerte, családok sokasága néz szembe a létbizonytalansággal. A magukra hagyott embereket könnyen megtalálják
a szélsőjobboldali eszmék".
Mire specializálódik a szélsőjobb?
A szélsőjobb sem feltétlenül egyforma mindenhol. Sőt mondhatjuk, mindenhol a helyi sajátosságokra specializálódtak. A fejlettebb, nyugati országokban a bevándorlóellenesség kezdett az elmúlt években kiéleződni. Más, kevésbé fejlett országokban inkább egyes etnikumok, kisebbségek iránti ellenszenvkeltés áll a szélsőjobbos pártok érdekében.
Kinek kell megállítani a trendet, és miért?
A modern baloldal fölvállalja a szegénységben élők, a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok, az elesettek érdekképviseletét, és rámutat arra: a kirekesztés, a másság megbélyegzése, a rasszizmus nem csak szemben áll közösen vállalt értékeinkkel, de visszaveti a gazdasági, társadalmi fejlődést. A szolidaritás hiánya aláássa a közbizalmat, és ha nem teszünk lépéseket az elszegényedés és a kirekesztés ellen, óhatatlanul teret nyernek az ordas eszmék" - fogalmazott némileg "fennkölten" Göncz Kinga.
Budapesten kezdődhet a harc
Tabajdi Csaba azt is hozzátette: nem fogadhatják el azt a leegyszerűsítő választ, amely ezt a jelenséget kizárólag a gazdasági világválság negatív társadalmi hatásaira vezeti vissza.
"Az európai baloldalnak, és az egyes tagállamokban működő baloldali pártoknak új, a társadalom szemében hiteles válaszokat kell kidolgozniuk az egzisztenciájában elbizonytalanodó, bérből és fizetésből élők foglalkoztatási gondjaira, másrészt a többség és kisebbség együttélése során felmerülő problémákra".
Tabajdi azt is elárulta, ennek az új politikának a kidolgozásában kulcsfontosságú lehet a jelenleg formálódó Budapesti Nyilatkozat. Ezt ráadásul nem is akárhol, hanem a tervek szerint Budapesten, egy kihelyezett frakcióülésén fogadja el az Európai Szocialisták Frakciója.
Mire elég a szocik törekvése?
Nagy kérdés, mit tud tenni a baloldal a szélsőjobb térnyerésének megakadályozásáért. A szakemberek szerint ugyanis a radikalizmus előbb vagy utóbb magától is megáll a fejlődésben - ehhez persze az egész kontinensen végbe kellene mennie egy gazdasági, illetve társadalmi optimalizálódásnak.
Miközben
a német Spiegel magazinnak nemrég sikerült egy olyan cikket közölnie a magyar helyzetről, ami egészen elképesztő állapotokat sejtet a szélsőjobb térnyeréséről. A szélsőjobb elleni harc új fordulatot vehet a szocik törekvéseivel.
Vagy együtt is kevesek ehhez a baloldali pártok?