Törökkori településre bukkantak
Egy törökkori település részletét tárták fel szekszárdi régészek a Szekszárd-palánki, egykori török palánkvár mellett. A kutatók szerint először sikerült megtalálni Magyarországon egy palánkvárakhoz tartozó polgári kolónia maradványait.
2010. október 22. péntek 07:37 - HírExtra
Az 1975-től kutatott, török nevén „jeni” (magyarul: új) palánkvár mellett lévő település nyomait már az 1980-as években is keresték, de akkor csak egy gazdasági épülethez tartozó gödörcsoportra bukkantak. 2010 nyarán Gaál Attila, a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum igazgatója és Czövek Attila, a múzeum régésze vélhetően ugyancsak egy gazdasági épület maradványait tárta fel.
Gaál Attila elmondta: a 400 négyzetméteren folytatott ásatáson más objektumok mellett egy 5x4 méteres, boronavázas épületet találtak, mely nagy valószínűséggel a török időszak végén, azaz 1686 előtt készülhetett. Evlija Cselebi török utazó 1664-ben készült leírásából tudható, hogy az 1590-es években épült és a török kiűzése után lerombolt palánkvár mellett állt néhány ház, néhány halásztanya, bolt és egy vendégfogadó. A boltokat igazolják a várból korábbi kutatásokon előkerült pipa- és kávés csészetöredékek, ilyeneket a most feltárt épület mellett is találtak.
Előkerült továbbá egy 30-35 centiméter magasságú török vizes korsó. Ezek a leletek is arra utalnak, hogy az idei feltáráson az említett épületek valamelyikéhez tartozó gazdasági épület maradványait találták meg.
Azt, hogy a település mekkora volt és hányan éltek itt, egyelőre nem tudni, annyi bizonyos, hogy a török hódítók nyomában érkezett délszláv népesség lakta; erre utal többek között az, hogy a vár és a település leletei között nagy számban kerültek felszínre délszláv típusú cserépedények maradványai.
Az épülethez tartozó egyik gödörből előkerült egy hanyatt fekvő helyzetben elföldelt ember csontváza is. A régészek feltételezik, hogy az elhunyt egy, az 1710-es években szerb martalócok által meggyilkolt újpalánki vámszedő embere lehetett.
Érdekesség, jegyezte meg Gaál Attila, hogy a vártól és a délszláv teleptől nem messze feküdt az Árpád korban létesült magyar falu, Szentmiklós, amely a 15 éves háborúban (1591-1606) pusztult el. A most feltárt épületbe másodlagosan beépített téglák valószínűleg ennek lerombolt templomából származnak.
A feltárás igazolta azt, amire a források utalnak, azaz, hogy az újpalánki török palánkvár mellett egy délszlávok által lakott, jelentős polgári település volt a XVII. században „Ennek teljes feltárása a későbbi évek jelentős régészeti vállalkozása lesz majd” – mondta a Wosinsky múzeum igazgatója.
Forrás: MTI