Új vezetőket választott a Fővárosi Közgyűlés
A BKV kivételével valamennyi kizárólagos fővárosi tulajdonban lévő cég vezetőjét leváltotta szerdai ülésén a Fővárosi Közgyűlés.
2010. október 27. szerda 15:22 - HírExtra
A teljes városüzemeltetési struktúrát átalakítottuk, megalakítottuk a Budapesti Vagyonkezelő Központ Zrt.-t és a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-t, létrehoztuk az igazgatótanácsokat és a felügyelőbizottságokat - jelentette be Tarlós István (Fidesz-KDNP) főpolgármester a közgyűlés szünetében tartott sajtótájékoztatóján, hozzátéve, ígéretéhez híven ezeket a testületeket megnyitották az ellenzék előtt is.
Mint mondta, lecserélték a fővárosi közszolgáltató cégek vezetőit, a BKV-t vezető Kocsis István, valamint a három külföldi tulajdonú cég - a Főgáz, a csatornázási művek és a vízművek - felügyelőbizottságának kivételével. Egyúttal jelezte, a három cég privatizációs szerződését felül fogják vizsgálni. Kitért arra, hogy a BKV-nál azért nem volt vezetőváltás, mert "a gyanús ügyek hosszú sora" nem Kocsis István idejében történt.
Mint mondta, aki fájlalja a gyors vezetőváltásokat, pártolja, ami az elmúlt négy évben a főváros közszolgáltató cégeinél történt. Szavai szerint mivel "ügyek sorozatáról van szó", hosszú éveken át "tendenciózusan" ugyanazok a bűncselekmények vagy "bűncselekményekkel határos káros folyamatok folytak", gyanús, átláthatatlan szerződéseket és fiktív tanácsadói szerződéseket kötöttek, a cég vezetésének ezért felelősséget kell vállalnia.
Arra a kérdésre, milyen garanciái vannak annak, hogy a jövőben ne fordulhasson elő a közműcégeknél visszaélés, például az, hogy a város vezetőinek háza előtt kotorták el először a havat, kijelentette: meg fogja adni a lakcímét, hogy az újságírók ellenőrizhessék, nyújt-e neki "különleges szolgáltatást" a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF). Meleg teát is ad majd - tette hozzá -, mert sokáig tart majd, ha az újságírók a hidegben erre várnak.
Kiemelte: a garancia az, hogy szétválasztják a megrendelői, végrehajtói és ellenőrzői szerepköröket, és hogy a cégek ellenőrzésében az ellenzék dominál.
A közgyűlés szerdán alakította meg a Fővárosi Biztonsági Irodát, amelynek feladata a főváros biztonságának javítása, a főváros vagyonának védelme, valamint "a gazdasági társaságoknál tapasztalható korrupció és más, a város kárára való folyamatok megfékezése". Az irodát a Fővárosi Közterület-felügyelet alapjain hozták létre, új vezetője Pető György lett.
A Budapesti Közlekedési Központ élére Vitézy Dávidot, a Parking Kft. élére Komáromi Endrét, a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt. élére László Györgyöt, az Enviroduna Kft. élére Wertán Zsoltot, az FKF Zrt. élére Tölgyesi Balázst, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. élére Szőke Lászlót, a Főkert Nonprofit Zrt. élére Szabó Józsefet, a Főkétüsz Kft. élére Lángfy Pált, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. élére Horváth Józsefet, a Főtáv Zrt. élére Fekete Csabát, a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. élére Wohner Zsoltot, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. élére Nagyunyomi-Sényi Gábor Antalt, a Fővárosi Taxiállomásokat Üzemeltető Szolgáltató Nonprofit Kft. élére Devecz Miklóst nevezték ki.
Forrás: MTI