Országszerte forrnak a borok a pincékben, országszerte komoly problémát jelent a mustgáz is. A HírExtra szakértők segítségével összeszedett mindent, amit az alattomos anyagról tudni érdemes.
2010. október 30. szombat 08:11 - Gedei Szilárd
Mit lehet tenni a mustgáz ellen?
Régi, de jól bevát módszer: egy nagyjából derékmagasságban magunk elé tartott gyertya jó megoldás lehet. A láng ugyanis azonnal elalszik, ha a pince telített a gyilkos szén-dioxiddal. A biztonsági intézkedést csak a bor, illetve még csak must forrásának idején szükséges betartani.
A szakemberek ezen kívül azt javasolják, hogy a gazdák minél többször és többet szellőztessék a pincéket, illetve ne menjenek le egyedül a hordók közé.
Modernebb megoldás az úgynevezett gázérzékelők (gázveszélyjelző, gázdetektor) használata - az adatok szerint ezekből nem csak
a pincészetekben, de az átlagos családi házakban is egyre többet használnak.
Szintén jó alternatíva lehet a mustgáz elleni védekezésben, ha a boroshordókat, illetve a must tárolására szolgáló hordókat nagy térben helyezik el.
"Tudomásunk van olyan balesetről a közelmúltból, amikor a férj lement a pincébe, majd rosszul lett. Utánament a felesége, de ő sem tudott visszajutni a pincéből. Aztán a házaspár után ment egy rendőr, hogy segítsen nekik. Az eredmény? Két halott, és egy súlyos sérült maradandó károsodásokkal. Talán ez a szörnyű példa is bizonyítja, mennyire veszélyes anyag a mustgáz" – mondta a HírExtrának Mészáros Lajos,
a Magyar Tűzoltó Szövetség nyugalmazott ezredese és irodavezetője.
Mi az a mustgáz?
Mi ez az anyag, ami
minden egyes évben halálos áldozatokat szedve bizonyítja alattomosságát?
Amikor a must erjedése közben a cukor elbomlik, etil-alkohollá alakul. Az alkohol mellett azonban szén-dioxid is felszabadul – ezt nevezzük mustgáznak (
nem pedig mustárgáznak, mint sajnos sok híradásban). Az anyag elvileg színtelen és szagtalan, nagy mennyiségben azonban az erjedő gyümölcsökből távozó illóanyagok miatt enyhén savanykás szagú. Nem szabad azonban összekeverni
a rossz fűtéstechnika miatt szintén életeket kioltó szén-monoxiddal – még ha a hatásuk hasonló is.
Észrevétlen gyilkos
A mustgáz másfélszer olyan nehéz, mint a levegő. Ez azt jelenti: a pincékben minden további nélkül könnyedén meg tud rekedni. Ha pedig megreked, a maradék levegőt kiszorítva oxigénhiányos állapotot okoz.
Jótanácsok egy hivatásostól –
Kiss-Szabó Ferenc tűzoltó alezredes, tűzoltóparancsnok a Kisvárdai Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságtól megosztja velünk tapasztalatait és intelmeit (a Kisvárdai Televízió felvétele):
Mészáros Lajos szerint abban rejlik a mustgáz legnagyobb veszélye, hogy észrevétlenül okozza a bajt. Ezért tapasztalható, hogy az újbor forrásának időszakában
gyakran lesznek rosszul emberek a pincékben. Általában minden ősz folyamán nyilvánosságra kerül legalább negyven-ötven eset – szerencsére ezek többsége nem végződik halállal.
Hányás, szédülés, eszméletvesztés
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire alattomos gáz a mustgáz. Szinte észrevétlenül hat a központi idegrendszerre. A mustgáz hatásai között a szédülést, a hányingert és a mentális zavarokat kell megemlíteni. Ez utóbbi a különösen veszélyes, hiszen amikor beüt a baj, az ember hiába tudna fizikailag menekülni, az egyéb funkciók zavarai miatt egész egyszerűen nem lesz képes elmenekülni a helyszínről, mert már nem lesz olyan szinten magánál.
Mit ne tegyünk, ha baj van
A leggyakoribb hiba a mutgázas eseteknél, amit már a szakértő is említett cikkünk elején: bármekkora is a probléma, nem szabad úgy a bajba került mentésére indulni a pincébe, hogy magunkat is veszélybe sodorjuk. A mustgáz ugyanis nem válogat; aki huzamos ideig belélegzi az anyagot komoly, életveszélyes következményekkel számolhat.