Peking elutasítja az amerikai részvételt
A kínai kormány elutasította kedden azt a javaslatot, miszerint a Kína és Japán közötti szigetvitába bekapcsolódjon be az Egyesült Államok.
2010. november 2. kedd 10:25 - HírExtra
Ma Csao-hszü, a pekingi külügyminisztérium szóvivője a tárca honlapján "amerikai gondolatnak" minősítette a felvetést. Szavai szerint Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a múlt héten Hanoiban vetette fel annak lehetőségét, hogy Washington részt vegyen a rendezésben.
A két ázsiai nagyhatalom az utóbbi évek legsúlyosabb diplomáciai válságát éli a szigetvita miatt. A kapcsolatok azt követően romlottak meg, hogy a japán parti őrség szeptember 7-én elfogott egy kínai halászhajót a Kelet-kínai-tengeren lévő, vitatott hovatartozású Tiaojü-, japánul Szenkaku-szigetek közelében.
A hajó kapitányát több mint két héten át fogva tartották. A kínai külügyi szóvivő leszögezte, hogy a szigetek hovatartozásáról zajló vita kizárólag a két félre tartozik. Utalt arra, hogy Kína kétoldalú tárgyalások keretében igyekszik rendezni, ha nézeteltérése támad valamely szomszédos országgal a tengeri határokkal kapcsolatban. Clinton és Maehara Szeidzsi japán külügyminiszter csütörtöki hawaii találkozója után az amerikai diplomácia vezetője azt mondta, hogy a szigetek az amerikai-japán kölcsönös együttműködési és biztonsági szerződés hatálya alá esnek.
Ma Csao-hszü szóvivő keddi nyilatkozata szerint az amerikai állásfoglalás "rendkívül téves" és ezért felszólította Washingtont, hogy haladéktalanul változtasson azon.
Eközben a hivatalos kínai sajtó a nacionalizmus feléledéséről cikkezik, megállapítva, hogy ebben a folyamatban Japán rossz példát mutat. Az angol nyelvű, Global Times című napilap szerint nagyon sajnálatos, hogy a japánok nem tudnak szabadulni a nacionalizmus béklyójától, ami már a múltban is károsan befolyásolta sorsuk alakulását.
Forrás: MTI