2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Kiengedték házi őrizetéből a Nobel-békedíjast

Kiengedték több mint hét éve tartó házi őrizetéből szombaton a mianmari ellenzék vezéralakját, a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjit - jelentette több hírügynökség meg nem nevezett mianmari illetékesekre hivatkozva.
2010. november 13. szombat 12:54 - HírExtra
Szemtanúk szerint Szú Kji több száz híve sietett az ellenzéki vezető házához arra a hírre, hogy a mianmari hatóságok megkezdték az épület előtti kordonok és rendőrposzt lebontását.

Szú Kji a házból kilépve beszédet intézett az őt ujjongva ünneplő tömeghez.

A 65 éves asszony élete elmúlt 21 évéből 15-öt börtönben vagy házi őrizetben töltött amiatt, hogy szembenállt az országot 48 éve irányító katonai kormányzattal. Ez idő alatt a demokráciáért folytatott küzdelem jelképévé vált. Szabadon engedését saját pártja és a kormány hivatalosan nem jelentette be.

Az ellenzéki vezetőt csaknem ezren várták háza előtt, köztük újságírók. Sokan hívei közül "Engedjétek ki Aung Szan Szú Kjit" és "Éljen sokáig Aung Szan Szú Kji" jelszavakat kiáltozták. Ahogy a tömeg duzzadt, a kézifegyverrel és könnygázzal felszerelkezett mintegy 30 rohamrendőr arra utasította az embereket, hogy húzódjanak hátrébb a kordontól.

Szú Kji a házból kilépve beszédet intézett az őt ujjongva ünneplő, egyre növekvő tömeghez. "Nyugodtnak kell maradnunk, és beszélnünk kell. Az embereknek egyetértésben kell dolgozniuk, mert csak akkor érhetjük el céljainkat" - mondta egyebek között, mielőtt visszatért volna házába pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért vezetőivel.

A világ egyik leghíresebb politikai foglyának szabadon engedése szűk egy héttel a november 7-i mianmari parlamenti választások után történt, amelyeken elsöprő győzelmet aratott a katonai juntát támogató párt. A 20 év óta először megrendezett választásokat a nyugati országok szerint meghamisították, és valódi céljuk a tekintélyuralom állandósítása volt.

A világ vezető politikusai és nemzetközi emberjogi szervezetek üdvözölték szombaton a mianmari katonai kormányzat döntését Aung Szan Szú Kji szabadlábra helyezéséről, de egyúttal követelték a többi mianmari politikai fogoly elengedését.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár rámutatott: a demokrácia és a nemzeti megbékélés megköveteli, hogy minden mianmari polgárnak joga legyen részt venni az ország belpolitikai életében. Barack Obama amerikai elnök arra figyelmeztetett, hogy mindez nem változtat azon tényen, hogy a junta elnémította Szú Kji mozgalmát.

A Human Righs Watch nemzetközi emberjogi szervezet "cinikus fortélyként" bélyegezte meg a junta döntését, amelynek szerinte az a célja, hogy elvonja a figyelmet az illegitim választásoktól.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását