EU: módosulnak az energiacsomagok
A szén-dioxid föld alatti tárolásának szabályozása érdekében módosítják a bányatörvényt, és az Európai Unió harmadik energiacsomagjához igazítják a villamosenergiáról, illetve a földgázellátásról szóló törvényeket.
2010. december 21. kedd 22:10 - HírExtra
A bányatörvény módosításáról szóló előterjesztés célja megalkotni az energetikai és ipari eredetű szén-dioxid geológiai tárolásának szabályait és a szén-dioxid geológiai tárolásáról szóló uniós irányelvekkel és határozatokkal összhangban törvényben szabályozni a szén-dioxid tárolását, ami alapja a részletes kormányrendeleti szabályozásnak.
Az Európai Unió 3. energiacsomagjának legfontosabb változtatása a villamosenergia-ipari átviteli rendszerirányító, illetve a földgázszállító vertikálisan integrált vállalkozástól történő szétválasztása. A szabályok a vertikálisan integrált vállalkozások döntésévé teszik azt, hogy miként alkalmazzák az irányelveket: a tulajdonjogi szétválasztás, az ellátási és termelési érdekektől független rendszerüzemeltető létrehozása (Independent System Operator, ISO) vagy a független átvitelirendszer-üzemeltető (Independent Transmission Operator, ITO) közötti megoldást választják.
Az Uniós irányelvek írják elő azt, hogy a kereskedőváltást három hét alatt le kell bonyolítani, amennyiben annak szerződéses feltételei fennállnak. Az irányelvnek megfelelően szerződésben kell foglalni azt, hogy a jövőben fennálló tartozás esetén a felhasználó a szerződést nem mondhatja fel.
A tagállamok kötelesek megkezdeni az úgynevezett okos mérés gazdaságilag ésszerű keretek között történő bevezetésének előkészítését. Ennek érdekében 2012. szeptember 3-ig el kell készíteni a bevezetésre vonatkozó hatástanulmányt. A Magyar Energia Hivatal a Világbanktól kapott támogatással 2009-2010-ben már elkészítette az első hazai hatástanulmányt, most pedig a törvény átmeneti rendelkezései lehetővé teszik a hatástanulmányt "tesztelő" mintaprojektek indítását. Az okos mérést az EU-irányelvek szerint 2020-ig kell bevezetni a fogyasztók 80 százaléka esetében, de csak akkor, ha az elvégzett hatásvizsgálat ésszerűnek és teljesíthetőnek ítéli azt, egyéb esetben a hatásvizsgálat szerinti mérték az irányadó.
A gáztörvény módosításának eredményeként szétválasztják a gázszolgáltatás folyamatának egyes szerződéseit, az elosztóhálózat-használati és az egyetemes szolgáltatási, valamint a földgáz-kereskedelmi szerződéseket.
Az áram- és a gáztörvény módosításainak elfogadása után lehetőség lesz az engedélyezési eljárásokban az elektronikus ügyintézés bevezetésére. Könnyít és egyszerűsít a módosítás a távhőszolgáltatással kapcsolatos hatósági engedélyezésen is, amit bizonyos esetekben egy eljárásba vonnak.
Az ügyfélszolgálatokra vonatkozóan is szigorít a jogszabály. A lakosságot ellátó úgynevezett egyetemes szolgáltatóknak már kistérségenként legalább egy ügyfélszolgálatot kell működtetnie, és ahol meghaladja a 45 ezer főt a felhasználók száma, ott két ügyfélszolgálatról kell gondoskodnia.
Forrás: MTI