2024. november 26. - Virág

A katasztrófák éve volt a tavalyi?

Több tízezer ember életét követelték a haiti és chilei földrengéshez hasonló pusztító természeti katasztrófák 2010-ben, az okozott anyagi kár több milliárd dollárra rúg.
2011. január 4. kedd 07:43 - HírExtra
Tavaly összesen 950 természeti katasztrófát regisztráltak, a legtöbbet 1980 óta - közölte a Munich RE biztosítócsoport hétfőn. A gazdasági károk elérték a 130 milliárd dollárt, ám csak 37 milliárd dollárnyi értéket biztosítottak. A múlt év egyike volt annak a hat évnek az intézet életében 1980 óta, amely során a legnagyobb károk keletkeztek.

Utoljára 1983-ban, az etiópiai szárazság idején szedtek ennél több, 300 ezer áldozatot a katasztrófák. 1980 óta évente átlagosan 615 természeti csapás történt, amelyben 66 ezren haltak meg és 95 milliárd dollárnyi kár keletkezett. A Munich Re statisztikái szerint 2010-ben viszont összesen 950 természeti csapás sújtotta a világot, ebből öt számított "nagy katasztrófának": a haiti, chilei és a belső-kínai földrengések, az oroszországi hőhullám és az erdőtüzek, illetve a pakisztáni áradások.

Az áldozatok számát tekintve a haiti földrengés volt a legsúlyosabb katasztrófa: az elmúlt száz év egyik legpusztítóbb földrengése több mint 222 ezer ember halálát okozta és 8 milliárd dollárnyi kárt okozott. A biztosítók számára ugyanakkor a haitin történtek elhanyagolható veszteséget jelentettek, mivel az áldozatok és az elpusztított javak többsége nem volt biztosítva.

A második legtöbb áldozatot az oroszországi hőhullám, és a többi között Moszkvát is füsttel ellepő erdőtüzek szedték, amelyek legalább 56 ezer ember halálához vezettek. A belső kínai földrengésben 2700-an haltak meg.

Anyagi szempontból a chilei földrengés volt a legpusztítóbb, amely 30 milliárd dolláros kárt okozott. Ezt követi 9,5 milliárd dolláros kárral a Pakisztánt sújtó áradás, amely 1760 ember halálát okozta. A Munich Re szerint ez az összeg kiemelkedően magas, tekintve, hogy Pakisztán a fejlődő gazdaságú országok közé tartozik.

Nyugaton a katasztrófák kevesebb halálos áldozatot követeltek, mivel azonban jóval többen kötöttek biztosítást, anyagilag sokkal megterhelőbbek voltak a biztosítótársaságok számára. A Nyugat-Európában február elején tomboló, Xinthia névre keresztelt vihar 6,1 milliárd dollár értékben pusztított el javakat, s ennek a fele biztosítva volt. Az Egyesült Államokra lecsapó hurrikánok 4,7 milliárd dolláros kárt okoztak, amelynek a háromnegyedére kötöttek előzőleg biztosítást.

A Munich Re szerint a viharok és az időjárással összefüggő katasztrófák számának növekedése, illetve a világszerte rekordokat döntögető hőmérsékletek azt mutatják, hogy a klímaváltozás fokozódik, s ez újabb nehéz időszakokhoz vezethet a jövőben.

A biztosítócsoport az izlandi Eyjafjallajökull vulkán, az európai légiközlekedést megbénító április kitörésének hatásairól is írt a jelentésében. Bár kevés közvetlen kár keletkezett, de a fontos árucikkek és készletek szállításában történt fennakadások több milliárd dolláros veszteséget okoztak a vállalatoknak.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását