A probléma az elmút nyolc évben gyökerezik?
Országosan több mint ötszázezer hektár áll belvíz alatt, és több mint egymillió hektárra tehető az a terület, amelyen ugyan még nem jelent meg a víz, de gyakorlatilag a felszínig átnedvesedett a föld.
2011. január 11. kedd 12:37 - HírExtra
Nyilatkozta Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) főtitkára. Kiemelte: kétszázmilliárd forintra tehető az időjárás okozta kár.
,,Mintegy negyvenhektárnyi mezőgazdasági területen áll negyven-nyolcvan centiméteres víz, miközben más földjeimhez még ki sem tudtam menni, mert járhatatlanok a dűlőutak. Vetéseim, a munkám sorsa megpecsételődött, környékbeli gazdatársaimmal egyetemben egyáltalán nem kell tavaszi mezőgazdasági tevékenységben gondolkodnom" - mondta lapunk kérdésére Ozgyin
Mihály.
A hódmezővásárhelyi gazdálkodó hangsúlyozta: mezőgazdasági épületeit, istállóit is elárasztotta a belvíz, a szarvasmarhái alatt például harminc centiméteres volt a víz a mentéskor, és több állata elpusztult.
,,Csongrád megyében nyolcvan-százezer hektárnyi mezőgazdasági területet borít belvíz, tengerré változott a vidék" - jelentette ki.
Obreczán Ferenc, a Magosz főtitkára elmondta: országosan több mint ötszázezer hektár áll belvíz alatt, és több mint egymillió hektárra tehető az a terület, amelyen ugyan még nem jelent meg a víz, de gyakorlatilag a felszínig átnedvesedett a föld.
,,Óriási gondot, felbecsülhetetlen károkat okozott az időjárás az agráriumban. A Vidékfejlesztési Minisztérium a hónap végére összesíti a tavalyi év kárait, de szinte biztos, hogy kétszázmilliárd forintnyi az időjárás okozta kár.
A belvíz jelentős része a jó minőségű, jó termésátlagú földeket borítja, s ez kihat az idei termésátlagra. A búzavetésben például még a kiesés nagyságát sem lehet megbecsülni, miután a vetés gyökere is vízben áll, így megfulladhat a növény. A terméskiesés és a pluszmunkák felbecsülhetetlen bevételkiesést okoznak a magyar gazdáknak, akiknek
ráadásul a tavalyi jövedelmük sem alakult az elvártak szerint" - jelentette ki Obreczán.
Megerősítette: a földekről nincs hova elvezetni a vizet, mert telítettek az elvezető rendszerek, a folyók vízállása pedig magas.
,,A védekezési munkálatok elvégzéséhez rendelkezésre áll a pénz, miután a kormány, nagyon helyesen, elkülönítette az erre szükséges forrást, de a probléma az elmúlt nyolc évben gyökerezik" - magyarázta Ozgyin Mihály Magyar Hírlapnak.
Forrás: Magyar Hírlap