USA és Nyugat-Európa az első a hamisítványokban
A MarkMonitor kutatása szerint a hamisítványokat és kalóztartalmakat kínáló weboldalakat a tavalyi évben több mint 53 milliárd internetező látogatta meg.
2011. január 12. szerda 18:49 - HírExtra
A szakértők szerint a webhelyek fő árama Nyugat-Európából és Észak-Amerikából üzemel, igaz a vásárlások teljesítése már nem feltétlenül ezekből a régiókból történik.
A nemzetközi márkavédelemmel foglalkozó MarkMonitor 200 milliárd dollárra becsüli az online elkövetett jogsértések gazdaságra gyakorolt hatását.
Tapasztalataik szerint a kalózkodás egyaránt érinti a filmek, zenék, videojátékok, szoftverek, televíziós műsorok és e-könyvek piacát, míg a hamisítványokkal történő kereskedelem szinte minden termékcsoportra kiterjed, beleértve a ruházati cikkeket, elektronikai termékeket,
sportfelszereléseket, élelmiszereket és gyógyszereket is.
Az interneten megvalósuló visszaélések mértékét felbecsülendő a cég 22 márkanévből álló mintán végzett felmérést, így a kutatás eredményei, ha teljes képet nem is, de alapos betekintést nyújtanak a probléma kiterjedésébe.
A mintába vényköteles gyógyszerek, luxuscikkek, zenék, filmek, sportfelszerelések is bekerültek a cég honlapján olvasható közlemény szerint.
A mintaelemek kiválasztását követően a MarkMonitor szakértői saját szabadalmaztatott rendszerükkel végeztettek keresést az interneten, amelynek eredményeként összesen 10 ezer gyanús weboldalt regisztráltak. Az érintett lapokat további szűrésnek vetették alá, hogy a listába csak a kereskedelmi jellegű felületek kerüljenek be, végül az oldalakat az Alexa Internet
segítségével rangsorolták.
A felmérés eredménye szerint a hamisítványokat és kalóztartalmakat kínáló azonosított weboldalaknak tavaly 53 milliárd látogatója volt. A látogatók nagyobb részét a digitális tartalmakat elérhetővé tevő oldalak vonzották, de a hamisítványokat kínáló kereskedelmi felületek is elérték az évi 92 milliós látogatószámot.
A vizsgálat azt mutatja, hogy az előbbi oldalak 67, az utóbbi lapok 73 százaléka Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban van regisztrálva. A kutatás során végzett próbavásárlások során azonban kiderült, a kifizetések és a rendelések teljesítése gyakran nem a regisztráló országból történik.
Forrás: MTI