2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Kína után az USA-val is lepacsiztunk

Bővíteni kell az együttműködést Magyarország és az Egyesült Államok között, és ez nemcsak a gazdasági kapcsolatokat jelenti, hanem a demokrácia megerősítésére és az emberi jogok védelmére tett erőfeszítéseket is - mondta Hillary Clinton amerikai külügyminiszter csütörtökön Budapesten.
2011. június 30. csütörtök 15:42 - HírExtra
Az amerikai tárcavezető, aki a Tom Lantos Intézet megnyitójára érkezett Budapestre, az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélései utáni közös sajtótájékoztatón kifejtette: a magyar belpolitika egyes kérdései, így az alkotmányozás és a médiatörvény is szóba kerültek, és a kormányfő megerősítette, hogy Magyarország elkötelezett a demokratikus hagyományok mellett.
Hozzáfűzte: "befogadó" alkotmányozásra bátorították Magyarországot, és arra, hogy "fékeket és ellensúlyokat alkalmazzon" az új alaptörvényben.

Mint hangsúlyozta, az Egyesült Államok "nagy csodálattal figyeli" a magyar soros EU-elnökség munkáját. Egyúttal üdvözölte, hogy az elnökség előtérbe helyezte a romák jogainak érvényesítését. Ugyancsak kiemelte a korrupció elleni harcot és a gazdasági nyitottságot, megjegyezve: Magyarország lehetőséget nyit a külföldi befektetők előtt.

Az amerikai politikus szólt arról: Magyarország és az Egyesült Államok is elkötelezett az alapvető szabadságjogok védelme mellett, amit a Ronald Reagan-szobor szerdai felavatása és a Tom Lantos Intézet csütörtöki megnyitása is jól bizonyít. A két országot továbbá összekötik a gazdasági kapcsolatok, a NATO-tagság és a közös vállalások, mint például az afganisztáni misszió - tette hozzá - az utóbbival kapcsolatban "kiválónak" nevezve a magyar hozzájárulást.

Felidézve a magyar kormányfővel folytatott megbeszélést, Hillary Clinton azt mondta, Orbán Viktor kifejtette, hogy véleménye szerint Közép-Európa lehet az európai gazdaság motorja. Az Egyesült Államok megvizsgálja, hogyan támogathatja ezt a törekvést - mondta az amerikai diplomácia vezetője.

Hillary Clinton közölte: országa világszerte támogatja a demokratikus átalakulás folyamatát, így most a közel-keleti és észak-afrikai országokét is.

Az amerikai külügyminiszter kérdésre válaszolva a kínai kormányfő európai látogatásával kapcsolatban üdvözölte, hogy Európa igyekszik kiaknázni a lehetőségeket az együttműködésre az ázsiai országgal.

Egy, a Muzulmán Testvériséggel való kapcsolattartásra vonatkozó kérdésre Hillary Clinton elmondta: az Obama-adminisztráció korlátozott kapcsolatokat tart a szervezettel. Az Egyesült Államoknak az az érdeke, hogy minden olyan féllel tárgyaljon, amely nem alkalmaz erőszakot - jelentette ki. Mint kiemelte, Washington a külpolitikájában is a demokratikus elvek, a kisebbségek és a nők jogainak tiszteletben tartása mellett száll síkra.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását