A történészként és szociológusként is elismert 43 éves Ivan Jablonka műve egyszerre tartozik a regény, az esszé és tényfeltáró újságírás kategóriájába.
A szerző egy 18 éves fiatal nő, Laetitia Perrais portéját rajzolja meg, akit ikertestvérével együtt nevelőszülők neveltek fel. A nőt 2011-ben megerőszakolták és megölték Franciaország nyugati részén, s az ügy hatalmas vihart kavart.
Ivan Jablonka művében nem egyszerűen a megtörtént bűnesetet dolgozza fel, hanem pontos szociográfiai látleletét adja a XXI. század eleji Franciaországnak, "annak a hatalmas nyomornak, amelyet a társadalom termel ki". Szociológusként elemzi azokat a társadalmi egyenlőtlenségeket, amelyek gyerekkoruktól meghatározzák az emberek életútját, a média szerepét, az igazságszolgáltatás és a politika eszközeinek csökkenő erejét, ami a fiatal lány meggyilkolása esetén különösen megmutatkozott, hiszen az esetet az intézményrendszerek a maguk céljaira próbálták felhasználni.
Ivan Jablonka felkereste a tragédia szemtanúit, találkozott a nyomozást végző rendőrökkel és a gyilkos perét is végigülte 2015-ben.
A kritikusok által nagyon jól fogadott regény szeptemberben megkapta a Le Monde című napilap irodalmi díját is.
"Laeticiára és a testvérére, Jessicára gondolok, és valamennyi hozzátartozójukra" - mondta Ivan Jablonka szerda délután, miután óriási megtiszteltetésnek nevezte, hogy 5:3 arányban neki ítélte a nyolctagú zsűri a rangos díjat.
Az elismerés legjobb külföldi műnek járó változatát idén a svéd Steve Sem-Sandberg érdemelte ki De utvalda (A kiválasztottak) című regényével. Az 58 éves író műve 1941-ben Bécsben, egy mozgássérült gyerekeknek fenntartott intézményben játszódik, ahol a lakók egy részére megsemmisítés vár. Az egyik legizgalmasabb észak-európai író egyik visszatérő témája a második világháború háború előtti Kelet-Közép Európa.