A hazai ingatlanpiac több mint két éve van lendületben, 2014-ben az árak, 2015-ben a forgalom, idén pedig az újlakások kerültek előtérbe. Az év végéhez közeledve érdemes áttekinteni, milyen tendenciák nyilvánultak meg 2016 lakáspiacán, illetve mi várható 2017-ben.
A lassuló tendencia a következő évben is folytatódik
Míg 2015-ben országos szinten több mint 30%-kal emelkedtek az átlagos négyzetméterenkénti árak, addig idén lényegesen kisebb - 10%-os - volt a változás. A legmagasabb Ft/m2 árak Budapesten mutatkoznak, ahol az egyes megyeközpontokhoz képest 28-200%-kal drágább átlagárakra lehet számítani.
A vidéki nagyvárosok közül idén is kiemelkedik Sopron, az egyetemi városok közül pedig Debrecen, míg Miskolcon még mindig alacsony árak mutatkoznak. Ez az ütem az elemzések szerint a következő években is érvényesülhet, a legkiemelkedőbb városok továbbra is az egyetemi, ipari központok, illetve a főváros lesznek, ezzel szemben a kisebb városok, községek lakáspiacán nyomott árak lehetnek jelen.
Az albérletpiac is lassult
Nemcsak az eladott ingatlanok áraiban figyelhető meg a visszafogott bővülés, a tendencia az albérleti piacon is érvényesül. A nagyvárosok átlagos négyzetméterenkénti áraiban ebben a szegmensben szintén szembetűnő különbségek tapasztalhatóak, a legkiemelkedőbb itt is Budapest, ezt követi Sopron, ahol az
átlagos négyzetméterenkénti árak meghaladhatják a 2500 Ft-ot. A többi, központi szerepet betöltő vidéki nagyvárosban- Győr, Szeged, Miskolc – ennél lényegesen alacsonyabb -1300 és 1800 Ft/m2 - átlagárakra lehet számítani.