Az ENSZ azonban mostanáig nem küldött senkit sem, mivel az Egyesült Államok és más nyugati országok is akadályozzák az incidens körülményeinek a felderítését - jelentette ki Aszad.
A szíriai elnök emlékeztetett: a néhány évvel korábban, egy Aleppóban történt vegyifegyver-támadást követően is az ENSZ-hez fordult a damaszkuszi vezetés, hogy szakértőket kérjen annak bizonyítására, hogy terroristák vetettek be mérgesgázt a hadsereg ellen. Hozzáfűzte: ezt követően volt még néhány hasonló eset, de a világszervezet akkor sem küldött szakértői küldöttséget Szíriába.
A nyugati állítások
A Szíriába érkező ENSZ-szakértők ugyanis kiderítenék, hogy a nyugati állítások a Hán Sejkúnban történtekről hazugságok, illetve felfednék azt is, hogy a Sajrát légibázis elleni támadás is hazugságon alapult - vélte Aszad. "És éppen ezért nem küldenek senkit" - tette hozzá.
Aszad szerint jelenleg a szakértői delegáció kiküldésének szervezéséről mindössze a szíriai rezsimmel szövetséges Oroszország és néhány állam között folynak tárgyalások. Jelezte, hogy Damaszkusznak egyelőre nincs pozitív értesülése arról, hogy az ENSZ küld-e szakértőket.
A szíriai államfő kijelentette: nem volt semmiféle vegyifegyver-támadás Hán Sejkúnban, ez provokáció, amely csak azért kellett, hogy rakétacsapást mérhessenek a kormányerők sajráti légi támaszpontjára.
Nem történt bevetés
Hangsúlyozta: a szíriai hadsereg valóban csapást mért a szélsőségesekre ezen a településen, de nem vegyi fegyverekkel, és nem abban az időpontban, amelyről a nyugati államok beszélnek. Ugyanakkor a szíriai kormánynak nincsenek értesülései arról, voltak-e vegyi anyagok a szélsőségesek Hán Sejkún-i létesítményeiben.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) Végrehajtó Tanácsa szerdai rendkívüli ülésének megnyitóján megerősítette, hogy szarint vagy ahhoz hasonló gázt vetettek be a szíriai Idlíb tartomány Hán Sejkún nevű településén április 4-én. A nyugati országok a szíriai kormányerőket vádolják a több mint 80 halálos áldozatot követelő támadás elkövetésével, Damaszkusz azonban ezt tagadja. A támadás után két nappal az amerikai hadsereg 59 Tomahawk robotrepülőgépet lőtt ki megtorlásul a Sajrát légi támaszpontra.