A Rentingo.com, a lakáskiadás és lakásbérlés hatékonyabbá tételével foglalkozó magyar startup egy olyan online piacteret fejlesztett ki, amely ellenőrzött környezetben hozza össze azokat, akik kiadó ingatlant keresnek azokkal, akik bérbe kívánják adni ingatlanjukat.
2018. január 19. péntek 06:05 - HírExtra
A Rentingo.com eddigi tapasztalatai alapján több hasznos tippet is összegyűjtött, amelyekre először nem feltétlenül gondolnak azok, akik lakást szeretnének bérelni.
A megfelelő lakás kiválasztásakor nem csak az ár és a méret a fontos, hanem több olyan dolgot is figyelembe kell venni, ami esetleg a bérlési időszak alatt okozhat kényelmetlenségeket. Nagy figyelmet kell fordítani a fűtési rendszer és a nyílászárók állapotára. Olyan lakásoknál, házaknál, ahol kazán biztosítja a fűtést, feltétlenül érdeklődjük meg a tulajdonostól, hogy mikor történt a fűtési rendszer utolsó karbantartása.
Valamennyi nyílászáró állapotát, szigetelését alaposan ellenőrizzük és győződjünk meg arról, hogy az ablakok, erkélyajtók jól zárnak, ugyanakkor könnyen nyithatók. Amennyiben réseket tapasztalunk, kérjük meg a tulajdonost, hogy csináltassa meg, mert enélkül könnyen megugorhat a fűtésszámlánk. Vigyázzunk, hogy amikor nincs nagy hőmérsékletkülönbség a lakás és a kinti hőmérséklet között, akkor könnyen megfeledkezhetünk a nyílászárók ellenőrzéséről. Kérdezzünk rá a lakás elektromos hálózatának állapotára is hiszen, ha régiek a vezetékek azt nem láthatjuk, de a későbbiekben meghatározó lehet, hogy a számítógépet, a mikrohullámsütőt és más elektromos háztartási gépet elbírja-e az elektromos hálózat. Amennyiben a lakást háztartási gépekkel együtt vesszük ki, a lakás átvételekor feltétlenül ellenőrizzük azok működőképességét.
Fontos szempont lehet még a lakás tájolása, milyen égtájak felé nyílnak az ablakok és erkélyajtók, mennyi természetes fényt kap a lakás, ezért célszerű nappal is megnézni a kiválasztott ingatlant. Amennyiben több lakásos társasházba vagy lakótelepi lakásba költözünk bérlőként, érdemes a tulajdonost megkérdezni a közvetlen szomszédok szokásairól.
Tudjuk meg azt is, hogy a közeljövőben várható-e lakásfelújítás a szomszédos lakásokban vagy terveznek-e átfogó felújítást az épületben, mert a felújítási munkálatok komolyan zavarhatják hétköznapi életünket. Érdemes nem csak hétköznap, hanem egyszer hétvégén is megtekinteni a lakást, amikor a szomszédok is otthon vannak.
Lakásbérléskor ne csak a lakásra, hanem a környékre is figyeljünk. Fontos, hogy a lakás tömegközlekedéssel is jól megközelíthető helyen legyen, és amennyiben nem ajánlanak hozzá parkolóhelyet vagy garázst, akkor járjunk utána, hogy az utcában és a környéken milyenek a parkolási viszonyok. Ezen kívül érdemes a környéket nappal és este is alaposan szemügyre venni és meggyőződni arról, hogy a kiválasztott lakás biztonságos környéken található-e.
Amennyiben minden szempontból megfelelőnek találtuk a kiválasztott ingatlant, fontos ellenőriznünk az ingatlan tulajdoni viszonyait, illetve azt, hogy valóban a tulajdonossal vagy annak meghatalmazott képviselőjével tárgyalunk-e. Foglalót csak ez után adjunk át a tulajdonosnak vagy a tulajdonos által meghatalmazott képviselőnek. Mindenképpen kössünk írásban szerződést, mert ezzel elkerülhetjük a későbbi félreértéseket, vitákat. Egyeztessünk a tulajdonossal arról is, hogy van-e a lakásra kötve érvényes lakásbiztosítás, illetve, hogy az mire terjed ki.
„A lakásbérlés és kiadás egy hosszútávú üzleti kapcsolat, ahol a bizalom és a zökkenőmentes együttműködés mindkét fél számára rendkívül fontos. Mint minden üzletkötésnél, figyelmünk itt is minden apró részletre terjedjen ki, ezért javasoljuk a bérlőknek, hogy a lakás kiválasztásától kezdve egészen a szerződéskötésig a lakásra vonatkozó minden fontos információt gyűjtsenek össze és ennek ismeretében hozzák meg döntésüket” – mondta Danóczy Balázs a Rentingo.com ügyvezetője.
Forrás: Capital Communication