A szerződést Mike Pompeo amerikai és Mariusz Blaszczak lengyel külügyminiszter írta alá Andrzej Duda elnök jelenlétében augusztus 14-én Varsóban. Megállapodásuk értelmében növelik az amerikai csapatok létszámát Lengyelországban és minden eddiginél korszerűbb technikával szerelik fel őket. A szerződés Duda lengyel és Trump amerikai elnök 2019. évi washingtoni elvi megállapodásán alapul.
A lengyel-amerikai katonai együttműködés Oroszország ellen irányul, célja a NATO keleti frontjának megerősítése, a NATO keleti terjeszkedésének eszköze – értékeli a Békekör tudósítója. Utal a Lengyelországot, Litvániát és Ukrajnát magában foglaló Lublini Unió tervére, továbbá a Fehéroroszországgal kapcsolatos amerikai tervekre.
A lengyelországi fokozott amerikai katonai jelenlét arra is irányul, hogy sakkban tartsák az Oroszországgal egyre intenzívebb kapcsolatot ápoló Németországot. (A lengyel földre telepített amerikai katonák egy részét Németországból vonták ki.) Varsó ellenzi az Északi Áramlat-2 gázvezeték felépítését, és Ukrajna NATO-ba történő bevonásán fáradozik. Lengyelország minden bizonnyal saját regionális hatalmi törekvéseinek eszközeként is fel akarja használni az amerikai katonai jelenlétet – véli a tudósító.
Oroszország szerint a fokozott amerikai katonai jelenlét súlyosbítja a helyzetet Oroszország nyugati határain, a feszültség eszkalálódásának kedvez. Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője „a valóság elferdítésének” nevezte a NATO állítását, miszerint a katonai terjeszkedés „nem számottevő természetű”, és közölte: "Az amerikai – lengyel megállapodás végrehajtása minőségileg erősíti az amerikai alakulatok támadó képességét Lengyelországban.