2024. november 26. - Virág

Kedvezőbb gazdasági folyamatok?

A januári beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke 54,9 pontra emelkedett a decemberi 51,6-ról, és az eddig mért  hetedik legmagasabb januári érték lett.
2021. február 1. hétfő 13:19 - HírExtra

A termelési és rendelési alindexek értékei továbbra is bővülést jeleznek. A vásárolt készletek mennyisége és a foglalkoztatottság alindexei újból 50,0 pont fölé kerültek, ezzel  bővülésre utalnak. A BMI-t alkotó ötödik alindex, a szállítási átfutási idő értéke azonban még mindig rendkívül alacsonyan maradt, közre játszott a BMI index alacsonyabb értékében.
    
A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százázalék alatti értéke elmozdulásra utal a recesszió irányába.
    
Az idei január összességében átlag feletti hónap volt a korábbi években, az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,4; a januároké 52,8. Az elmúlt három évben a januári átlag ennél magasabb, 55,2 volt a 2018. januári 59,9 pontos kiugró értékének köszönhetően.
    
A termelési mennyiség indexe csökkent decemberi értékéhez képest, de 50,0 pont fölött maradt, amivel továbbra is a termelt mennyiség növekedését jelzi. A januári érték átlag feletti, 1995 óta tizenegyszer volt magasabb az index az év első hónapjában.
    
Az új rendelések indexe nőtt, és jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. Az érték szintén átlag feletti és ebből is csak egyszer mért magasabbat az MLBKT januárban.
    
A januári szállítási átfutási idő hosszabb lett decemberhez képest, de az ütem mérséklődött. Az index értéke 2020-ban majdnem végig erősen 50,0 pont alatt volt. A korábbi januári értékeket nézve az idei a legalacsonyabb - jegyezte meg a jelentés.
    
A vásárolt készletek indexe egy havi szűkülés után első alkalommal bővül, erősebb ütemben. Az idei januári index értéke átlag feletti, és a harmadik legnagyobb januári adat.
    
A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónaptól eltérően januárban növekedésre utal egy havi szűkülés után. Az index értéke átlag felettinek tekinthető, a harmadik legnagyobb januári adat.
    
A beszerzési mennyiség indexe erősebben nőtt a decemberinél, azaz gyorsult a bővülés üteme és hetedik hónapja jelez emelkedést 50,0 pont fölötti értékével. A mostani érték azonban elmarad az elmúlt három év átlagától, és a nyolcadik legmagasabb januári adat.
    
A beszerzési árak indexe is emelkedett, és 50,0 pont fölött  árnövekedést jelez válaszadóink szerint. Ezzel a beszerzési árak a szezonális kiigazításnak köszönhetően hatodik hónapja lesznek magasabbak.
    
A késztermékkészletek szintje januárban magasabb lett az előző hónaphoz képest, és viszonylag erős bővülésre utal. A korábbi januári értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a második legnagyobb 1995 óta.
    
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt decemberhez képest, és 50,0 pont fölé került. Az exportindex is nőtt az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont fölé kerülve ismét az export mennyiségének bővülését jelzi.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását