Margarítisz Szkínász Twitter-üzenetében kijelentette: a holokauszt kitörölhetetlen folt az európai történelemben. Hangsúlyozta: a holokauszt az európai kontinens számos pontján felszámolta a zsidó örökséget és közösségi életet.
"Veszélyes dolog eltorzítani a holokausztot. Táplálja az antiszemitizmust, és romboló hatással van a demokráciára" - szögezte le az uniós biztos.
Abbász Olaf Scholz német kancellárral kedd este tartott közös berlini sajtóértekezletén hasonlította a holokauszthoz a palesztinokkal szembeni izraeli politikát, az AP hírügynökség tudósítójának azon kérdésére reagálva, hogy palesztin vezetőként bocsánatot kér-e Izraeltől azért a palesztin terrortámadásért, amelyet ötven éve, 1972-ben a müncheni nyári olimpián az izraeli csapat ellen követtek el. Abbász nem tért ki a német földön izraeliek ellen a második világháború vége óta elkövetett egyik legsúlyosabb bűncselekményre - amelyben 11 izraeli állampolgár vesztette életét -, helyette a palesztinokkal szembeni izraeli politikát ostorozta. Mint mondta, ha valaki fel akarja hánytorgatni a múltat, akkor azt is tudomásul kell vennie, hogy Izrael az utóbbi évtizedekben a palesztin területeken ötven helyszínen mészárolt le palesztinokat. Ez "ötven mészárlás, ötven holokauszt" - fogalmazott Abbász.
Scholz a sajtótájékoztatót követően visszautasította Abbász kijelentését, és egy szerda reggeli Twitter-bejegyzésben meg is erősítette álláspontját. Mint írta, mélységesen felháborítja Mahmúd Abbász kijelentése, és elítéli a holokauszt tagadására irányuló minden kísérletet.
Abbász kijelentése Izraelben is felháborodást váltott ki.
Az izraeli és nemzetközi reakciókat követően a palesztin vezető szerdán közleményben módosította kijelentéseit. "A holokauszt az emberiség modern kori történelmének legszörnyűbb bűne" - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy nem állt szándékában tagadni a múlt században a náci Németország és kollaboránsai által elkövetett népirtás egyediségét, és hogy azt határozottan el kell ítélni.