Jávor Benedek közleménye
Egyre nyilvánvalóbb, hogy az Európai Parlamentben a legmélyebb törésvonal nem a konzervatívok és a liberálisok vagy a „patrióták” és a „globalisták” között húzódik. Európát valójában az a kérdés osztja meg, hogy kik azok, akik a valós klímacselekvésre és az ökoszisztémák megvédésére szövetkeznek, és kik azok, akik a természet további kizsákmányolásában érdekeltek. Ezzel a Fidesz és korábbi pártcsaládja, a jobboldali Európai Néppárt sem tud mit kezdeni.
Az Európai Parlament hamarosan dönt a természet helyreállításáról szóló, az Európai Zöld Megállapodás szerves részét képező uniós jogszabályról, amely nélkül nem érhetőek el az EU klímacéljai. A Bizottság által összeállított szabályozási tervezet megfelelően ambiciózus, és azt már az Európai Tanács is elfogadta. Az EP-ben azonban most a jobboldali (Európai Néppárt) és a liberális (Renew Europe) képviselőcsoportokban is törés mutatkozik, sőt az Európai Néppárt-i frakció vezetése lényegében a jogszabály ellen fordult.
Egyes politikai erők számára mintha fontosabbak lennének az ipari mezőgazdaság érdekei a biodiverzitás helyreállításánál. Pedig a jogszabály rendkívüli jelentőségű. Az Unió területén a védett élőhelyek 81%-a rossz ökológiai állapotban van, mintegy 1500 fajt a kihalás közvetlen veszélye fenyeget az emberi tevékenység miatt. Ha nem lépünk fel azonnal a természeti értékek védelméért, akkor mind az Európai Zöld Megállapodás, mind az uniós klímacsomag célkitűzései elérhetetlenné válnak.
Ez közvetlenül érinti az európaiak mindennapjait is, hiszen például a természetközeli állapotú erdők és zöldterületek lehetnének a leghatékonyabb és a legolcsóbb szén-dioxid-nyelők, emellett a vízháztartásra is pozitív hatásuk van. Az ökológiai egyensúly felborulása közben máris olyan jelenségeket produkál, mint az élelmiszer-ellátást súlyosan érintő tömeges méhpusztulás és vízhiány vagy a tengeri halállomány drasztikus megritkulása.
A Párbeszéd – ZÖLDEK szerint Magyarország elemi érdeke, hogy a természet-helyreállítási jogszabálycsomag többséget szerezzen az EP-ben, hiszen így forrásokat is kaphatnánk az egyébként is létfontosságú természet-helyreállítási törekvéseinkhez. Egyelőre azonban csak a trükközés és a zűrzavar látszik. A káosz a magyar kormánypártot is érinti: az Orbán-kormány a Tanácsban támogatta a javaslatot, ám a Fidesz képviselője a környezetvédelmi bizottságban ellene szavazott.
A plenáris végszavazásra július 12-én kerül sor. A Párbeszéd – ZÖLDEK a következő napokban intenzív lobbitevékenységbe kezd mind a magyar kormánynál, mind a Fidesz EP-képviselőinél, mind pedig a még hezitáló liberális EP-képviselőknél a jogszabály elfogadása érdekében. A jövőnk a tét!