A szívelégelenség okai
Ez az állapot minden esetben orvosi kezelést igényel. A Halom Medical Egészségközpont kardiológia szakrendelésén a szívelégtelenség lehetséges okát nagyszerű szakorvosok tárják fel, majd a megfelelő kezelés megállapításával segítenek a páciensnek. A szívdekompenzáció egyik lehetséges okát a koszorúerek megbetegedésében kereshetjük. Ebben az esetben a koszorúér szűkülete vagy elzáródása okozza a problémát.
A magas vérnyomás tartós fennállása fokozott igénybevételnek teszi ki a szívet, mely így idővel meggyengül. Vírusos fertőzések szívizomgyulladást is kiválthatnak, amelynek egyenes következménye lehet a szívelégtelenség. A szívbillentyűk nem megfelelő működése is oda vezethet, hogy a szív kevésbé hatékonyan fogja tudni ellátni feladatát. Kardiomiotápiák is okozhatják a szív rossz működését.
Ezek a betegségek a szívizom szerkezetének és működésének elváltozásait okozzák. A cukorbetegség is egy rizikófaktor, mely növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát.
A szívelégtelenség lehetséges tünetei
A tünetek rendszerint fokozatosan, lassan alakulnak ki, és az idő előrehaladtával egyre súlyosabb formában jelentkeznek. Leggyakoribb tünetek közé tartozik a légszomj. Különösen fizikai aktivitás, esetleg fekvés közben.
A fáradtság és gyengeség érzete is általános tünet. Ennek oka, hogy a szervezet nem jut megfelelően oxigénhez, mivel a szív nem képes gondoskodni normális mértékben a vérkeringésről.
Igen gyakori a duzzanat, vagyis az ödéma megjelenése. Leginkább a bokában, lábakban és a hasüregben szokott jelentkezni. A gyakori éjszakai vizeletürítés a vízvisszatartás miatt jelentkezik. Szívritmuszavarok is előfordulhatnak, melyek szabálytalan szívverés formájában mutatkoznak meg.
A diagnózis és kezelés
A szívelégtelenséget nem lehet egy lépésben diagnosztizálni. A kezelőorvos felveszi az orvosi anamnézist, melyből teljes képet kap a beteg egészségügyi előzményeiről, fizikai vizsgálatot végez, és különféle diagnosztikai tesztek elvégzését rendelheti el.
Ilyen vizsgálatot jelent például az EKG, mellyel a szív elektromos tevékenységét figyelik meg. Az echokardiográfia egy ultrahang vizsgálat, ami a szív szerkezetéről és működéséről ad képet. Mellkasröntgennel megállapítható a szív formája, mérete.
A kezelést gyógyszeres kezelés, életmód-változtatás, esetleg eszközök használata és műtétek jelentik, melyeknek az a célja, hogy javítsák a páciens életminőségét. A szívelégtelenség tehát egy súlyos, de jól kordában tartható állapot, helyes orvosi beavatkozásokkal és az életmód megváltoztatásával jól lehet kontorllálni.