Tervezés és Előkészítés
A burkolás az egyik legfontosabb befejező lépés bármilyen építkezés vagy felújítás során. Ebben a bejegyzésben részletesen bemutatjuk a burkolás tervezésének lépéseit, hogy akár Ön is sikeresen elvégezhesse ezt a feladatot! A burkolás alapvető lépése a tervezés. Itt fontos, hogy figyelembe vegyük a következőket:
Burkolóanyag kiválasztása
Minden anyagnak megvannak a saját előnyei és hátrányai. Kerámia csempe, gres, vinyl, laminált padló és esetleg a hagyományos fa parketta.
Természetesen vegyük figyelembe a burkolandó helyiség adottságait, hogy hideg, vagy meleg burkolatot képzelünk-e el oda.
A vizes helyiségekbe alapvetően hidegburkolatot szokás használni, de manapság már a meleg burkolatokból is találunk számos alternatívát, mint pl. a vízálló SPC vinyl burkolatok.
Elsősorban fantáziánk és pénztárcánk szabhatja a határokat, a burkolatok és kiegészítőik kínálata közel végtelen.
Terület mérése
Mielőtt bármilyen anyagot megvásárolna, mérje le a burkolni kívánt területet, hogy pontosan tudja, mennyi anyagra lesz szüksége. Alapvetően 10% hulladékkal szükséges kalkulálni, de esetenként ez növekedhet, mint például egy kis tagolt fürdőszoba akár több színű csempéből összeállítva.
Lapkiosztás tervezése
Alapvetően a burkoló végzi el, de ha magunk szeretnénk nekiállni a legjobb, ha már a burkolatok kiválasztását követően megtervezzük a lapkiosztást. A pontos méretekkel akár egy kockás papírra vessük fel a lehetséges rakási mintákat.
Gondosan ügyeljünk az első és utolsó sor méreteire, csempézésnél általában a felső sor egész és a legalsó sor lesz vágott, valamint figyelembe vehetjük pl. a padlón az egyből látható részeket és a kevésbé láthatóakat. Itt célszerű a látható részekre szépen futó egész járólapokat tervezni és a kevésbé látható részekre hagyni a vágott lapokat.
Ugyanígy járjunk el a falcsatlakozásoknál is, ott se hagyjunk miniatűr darabokat, törekedjünk az esztétikára.
Laminált padló esetén nem csak esztétikai szerepe van ennek, de technikai feltétel is például, hogy ne túl keskeny sorral végezzünk, hiszen nem fogja rendesen tartani magát a csatlakozása. Ilyenkor az első sort már vágottal kell kezdenünk, hogy az utolsó sorunk szélessége is megfeleljen a követelményeknek.
Tipp: csempék és járólapok esetében számoljunk a szükséges fuga méretekkel is; erről érdeklődjünk a kiválasztott burkolat forgalmazójánál, a tartós végeredményhez kerámia csempék esetén például többnyire legalább 3 mm-es fugaközökkel célszerű kalkulálni. Ugyanígy kalkuláljuk be a dilatációs hézagokat, amelyeket el kell hagynunk a faltól laminált padlónál is!
Amennyiben a felvázolt lapkiosztási tervezéssel megvagyunk, úgy közelebbi információnk is lesz arról, hogy várhatóan mennyi hulladékkal is számolhatunk, ez segít a burkolatok megrendelése során is.
Felületek ellenőrzése
A felületeket ellenőrizni szükséges, hogy tisztában legyünk a várható munkafolyamatokkal és költségekkel.
Amennyiben csempére szeretnénk csempézni, úgy kopogtassuk végig az összes régi csempénket, ha valamelyik nagyon üresen kongó hangot ad, vagy alapjában is laza/mozog, úgy azt biztosan le kell vésnünk, a helyét akár csemperagasztóval feltöltenünk. Ilyen esetben csempére alkalmazható speciális kenhető tapadóhíd alkalmazásával kell kalkulálnunk, amire meg tud majd tapadni az új réteg ragasztónk a szép új csempével. Tipp: számoljunk a csempére történő burkolás esetén a teljes burkolat megvastagodásával, hiszen a következő réteg csemperagasztó és maga az új csempe vastagságával növekedni fog az egész, ami egyes helyeken problémát is okozhat, például kád perem síkjában felcsempézett előfal esetén az új réteggel már csúnyán kilógna a kád peremétől a csempe, így ilyen esetben várhatóan a kád előfaláról mindenképpen le kell bontanunk a régit.
Amennyiben a régi csempe bontásával tervezünk, úgy mindenképpen kalkuláljuk be a rengeteg sittet, amivel a folyamat jár, valamint a költségvetésben helyezzük el lelkiekben legalább kisebb vakolattal történő faljavítás költségét. Fontos, hogy a régi csempén kívül a régi ragasztó réteget is távolítsuk el és egy szép sima sík felületet kapjunk.
A felületeket mind a függőlegeset, mind pedig a vízszinteset hosszú vízmértékkel ellenőrizzük. Látni fogjuk mit várhatunk mennyire vannak függőben a falaink és a hosszú vízmérték segítségével akár gödröket, dombokat is felfedezhetünk. Ha ezeket nem javítjuk ki, úgy az új burkolatunk szintén követni fogja ezeket, ami a választott burkolat mérete végett nem várt problémákat okozhat. Például egy régi kisalakos csempével kirakott enyhén hullámosabb falat akár észre sem vettünk korábban, de ha ugyanerre mostanság divatos 60x60cm-es lapot tervezünk, úgy könnyen kudarcba fulladhat a burkolás.
A padlón szintén végezzük el a hosszú vízmértékkel az ellenőrzést és vegyük figyelembe a kinézett burkolatunk előírásait, például laminált padló esetében többnyire egy méteren legfeljebb 2 mm szinteltérést tudunk áthidalni úgy, hogy az ne vezessen az új burkolatunk gyors ütemben történő tönkremeneteléhez. Szükség esetén használjunk aljzatkiegyenlítőt és javítsuk ki a felületeket.
Alapvető feltétele mindennemű burkolásnak a megfelelően sík, sima és szilárd fogadófelület! A síkbeli problémákat orvosolni szükséges, a laza máló felületeket szintén el kell távolítani és javítani.
Vízszigetelés
Fürdőszobákban, zuhanyzókban nem elfelejtendő a megfelelő vízszigetelés kialakítása. Használhatunk kenhető vízszigetelést, de kombinálhatjuk lemezes vízszigeteléssel is, teraszon pedig feszültségmentesítésre is alkalmas vízszigetelést válasszunk.
Ne feledkezzünk meg a minden falcsatlakozáshoz szükséges hajlaterősítő szalagról, valamint vízkiállásoknál különféle mandzsettákról sem.
A megfelelő vízszigetelés kialakítása nélkülözhetetlen mind fürdőszobában, mind pedig teraszokon.
Gondoljuk át a részleteket, kétszer
A burkolás árak gyakran a részletekben rejtőznek, gondoljuk át alaposan! Van-e padlófűtésünk, ahová speciális alátétet és burkolatot szükséges alkalmaznunk. Vízszigetelésre és teraszra alapból a drágább C2TES1 csemperagasztót szükséges megvásárolnunk.
Mindig gondoljuk át többször és a tartós végeredmény érdekében ne spóroljunk a segédanyagok minőségén, mert később meg fogjuk bánni és tetemes felárat fizethetünk.
Tipp: tartsuk be a gyári előírásokat és annak megfelelő minőségi segédanyagokat alkalmazzunk, így a végeredmény tartós lesz!
Ha mindent bekalkuláltunk, úgy elkészülhet a tervezett költségvetés, aminél jó eséllyel elkerülhető az a gyakori hiba, mi szerint a valós burkolási árak nincsenek összhangban a tervezett költségkerettel.
Vágjunk bele!