A Magyar Közlönyben 2025. január 31-én megjelent 7/2025. (I. 31.) kormányrendelet értelmében a kormány visszamenőleges hatállyal, 2025. január 1-jétől 2029 végéig befagyasztotta a Kötelező Átvételi Rendszerben (KÁT) érvényesülő inflációkövetést. Ez azt jelenti, hogy az ipari méretű naperőművek által betáplált villamos energia átvételi ára a 2024-es szinten rögzül, függetlenül attól, hogy milyen inflációs folyamatok zajlanak a következő években.
A jogszabálymódosítás itt megtekinthető: https://www.mnnsz.hu/a-kormany-befagyasztotta-a-naperomuvek-atveteli-arait-bizonytalan-jovo-a-megujulo-energia-piacan/
A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) teljes mértékben elutasítja ezt a jogszabálymódosítást, amely nemcsak indokolatlanul hátráltatja a megújuló energia szektor fejlődését, hanem súlyosan csorbítja a befektetői bizalmat is. Elfogadhatatlan, hogy a kormány ismét egy péntek éjszaka, rendeleti kormányzással, a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva hoz olyan döntéseket, amik többszáz vállalkozást és befektetőt érintenek negatívan.
Mi indokolja az ötéves befagyasztást?
Az MNNSZ felháborítónak tartja, hogy a kormány minden előzetes szakmai egyeztetés nélkül, a piaci szereplőkkel való konzultációt teljes mértékben mellőzve hozott ilyen horderejű döntést. Az inflációkövetés felfüggesztése többszáz ipari naperőmű projekt megtérülését teszi bizonytalanná, miközben a megújuló energia szektor egyike volt azon kevés területeknek, ahol Magyarország lépéselőnybe kerülhetett volna a fenntartható energiatermelésben.
Az MNNSZ szintén felteszi a kérdést: mi indokolja éppen az ötéves időtávot? Vajon a veszélyhelyzeti kormányzás fenntartására és a politikai stabilitás biztosítására számítanak ilyen hosszú időre? Elfogadhatatlan, hogy a megújuló energiatermelés helyett több százmillió euró értékben importáljunk villamos energiát, miközben a hazai szereplők ellehetetlenítésével a belföldi energiatermelést tudatosan korlátozzák.
Szankciók helyett motivációt!
A magyar napenergia-szektor eddig is számos kihívással kénytelen volt szembenézni, kezdve a lakossági szegmens diszkriminatív szabályozásával, amely az 5 forintos visszatáplálási árral szinte teljesen ellehetetlenítette a háztartási napelemes rendszerek megtérülését. A KÁT rendszerbe termelő erőművek kifordított helyzetét természetesen a szövetség is ismeri és érti, azonban határozott véleméynünk, hogy a KÁT rendszerből való kilépés lehetőségét pozitív motivációval kellene elősegíteni, például a 42%-os Robin Hood adó eltörlésével vagy az energiatároló rendszerek KÁT-os erőműhöz történő telepítésének elősegítésével, nem pedig mesterséges akadályok és szankciók bevezetésével.
Az MNNSZ jogi lépésre készül
Az MNNSZ jelenleg vizsgálja a jogszabálymódosítás alkotmányossági és jogi megtámadásának lehetőségét. Amennyiben a jogi elemzések megerősítik, hogy a rendelet sérti a jogbiztonságot és a beruházási szerződésekben rögzített garanciákat, a szövetség meg fogja tenni a szükséges jogi lépéseket.
Kiss Ernő, az MNNSZ elnöke szerint:
„A jelenlegi szabályozás nemcsak a megújuló energia beruházásokat teszi kockázatossá, hanem összességében rombolja Magyarország befektetői megítélését. A rendeleti kormányzásban hozott negatív szankciók csak további bizonytalanságot szülnek, amely hosszútávon komoly gazdasági károkat okozhatnak. Ez elfogadhatatlan.”