A miniszter annak kapcsán nyilatkozott, hogy az amerikai Heritage Foundation idei, kedden nyilvánosságra hozott felmérésében Magyarország a tavalyihoz képest egy hellyel visszacsúszott a "gazdasági szabadságlistán". Magyarország világviszonylatban a 44., 41 európai ország közül.
A felmérés során 10 területet, a vállalkozás, a kereskedelem, a költségvetés, a monetáris politika, a befektetés, a pénzügyek, a tulajdonjogok valamint a munkavállalás szabadságát, továbbá a kormánytól függés mértékét és a korrupciót elemezték.
Kóka János elmondta: a felmérés alapján Magyarország a mérsékelten szabad gazdaságú országok közé tartozik, a cél, hogy a mérsékelt jelző eltűnjön az értékelésből. A kisebb, hatékonyabb állam jótékony hatással van a gazdaság szabadságára, és ily módon elősegíti az egyén boldogulását, a tehetség és a képességek kibontakoztatását - mondta a gazdasági miniszter. Hozzátette, hogy a versenyképesség javítása érdekében szükség van a vállalkozásokat terhelő járulékrendszer átalakítására, és fel kell számolni a vállalkozások szabadságát akadályozó felesleges adminisztrációs kötöttségeket.
A Heritage Foundation elemzés szerzői erős kritikával illették, hogy a gazdaság még mindig jelentős mértékben függ a kormánytól, magas az állami elvonás aránya, és bár felgyorsult, de még mindig nem zárult le a privatizáció. A kormány 2006-ban a GDP 49,4 százalékát költötte el, teljes bevételének pedig csaknem 4 százaléka származott állami tulajdonú cégekből és az állami vagyon kezeléséből.
A lista készítői a lehetséges százból ezért mindössze 41,8 százalékosra értékelték a kormánytól való függetlenség szintjét. A Heritage Foundation elemzői a cégalapítás egyszerűsítését is a megoldandó feladatok közé sorolták. Az elemzés szerint a korrupció mértéke Magyarországon még mindig jelentős, emlékeztetnek arra: a Transparency International az országot 158 állam között a 40. helyre sorolta.
Kóka János szerint fel kell lépni a teljesítmény elismerését, a verseny szabadságát és a közintézmények működését akadályozó korrupció ellen. A jogbiztonság erősítése érdekében meg kell erősíteni a fogyasztóvédelmi és a verseny-felügyeleti szervezeteket.