A hétfői Népszabadságban közölt cikk szerint a KFC, a McDonald's, a Starbucks is reformkonyhával próbál minél több fogyasztót szerezni. Egyenlőre az alapoknál kezdik: az egészségre káros sütőolajokat száműzik a konyhából. A politikusok örülnek, az amerikaiak tovább híznak.
A legújabb közellenségnek kikiáltott transzzsír néhány évtizeddel ezelőtt éppen az egészségre károsnak nyilvánított állati zsiradékokat szorította ki. A könnyű növényi (legtöbbször szója-) olajat viszont a tartósítás kedvéért hidrogénnel kezelik, amitől sűrűbb és könnyebben használható. Ám az így létrejövő mesterséges molekulák növelik a káros és csökkentik a hasznos koleszterin szintjét. A világon először Dániában tiltották be a használatukat, most Amerika mellett Kanada és Nagy-Britannia is hasonló lépéseket fontolgat.
Hiába minden szigorítás: a lakosság tavaly 63 milliárd dollárt költött kalóriaszegény, diétás ételekre, további sok-sok milliárdot fitneszprogramokra, cigarettáról való leszoktató termékekre, az egészségbiztosítók mégis több százmilliárd dolláros veszteséget könyvelhettek el. A legfrissebb kormányzati statisztika szerint a betegségek nagyjából 70 százaléka a túlsúlyra, az egészségtelen táplálkozásra és a mozgásszegény életmódra vezethető vissza.
Egészségesen élni nem olcsó mulatság, a legnehezebb helyzetben a szegények vannak. Se idejük, pénzük, kedvük önkorlátozni magukat életük ezen területén is. Ez nem csak amerikai probléma.