Voksolás a génmódosított növények tilalmáról
Magyarország génmódosított (gm) növényektől mentességének fenntartása a tét azon a február 20-iki szavazáson, ahol az Európai Unió környezetvédelmi miniszterei a jelenlegi köztermesztési tilalom sorsáról döntenek.
2007. február 5. hétfő 19:16 - Hírextra
Kovács Kálmán, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) államtitkára hétfőn sajtótájékoztatón elmondta: Ausztria esetében a tagországok tavaly év végén a tilalom fenntartása mellett szavaztak. Jó esély van arra, hogy a miniszterek az azóta csatlakozott új tagállamokkal együtt most ugyanígy voksolnak Magyarország ügyében is - tette hozzá az államtitkár.
Kovács Kálmán emlékeztetett arra, hogy szeptember 18-án már egyszer szavaztak a miniszterek a magyar tilalomról. Akkor ugyan több volt a fenntartást pártoló voks, azok mégsem bizonyultak elegendőnek, mert minősített többségre, azaz a szavazatok kétharmadára van szükség. Amennyiben ezt most sem sikerül elérni, akkor az ország 20 napon belül már kénytelen lesz feloldani a tilalmat.
Az államtitkár megjegyezte, hogy ebben az esetben sem várható az új technológia széles körű elterjedése. Olyan szigorú szabályok lépnek ugyanis hatályba, amelyek lényegében ellehetetlenítik a gm-növények alkalmazását - fűzte hozzá.
Kovács Kálmán jelezte, hogy a KVM az elmúlt időszakban diplomáciai lobbiba kezdett azoknál az országoknál, amelyeknél van esély szeptemberi álláspontjuk megváltoztatására.
Példaként említette a génmódosítást saját hazájában engedélyező Szlovákiát, ahonnan most a többséget támogató ígéret érkezett. Hasonló cipőben jár Németország, amelynek minisztere várhatóan már csak az aktuális német uniós elnökség miatt is a többséggel szavaz. Az új tagországok közül Románia jelezte, hogy a tilalom fenntartása mellett szavaz.
Az EU-ban engedélyezett, génmanipulált kukoricavetőmag-fajták használatára Magyarország 2005 januárjában hirdetett moratóriumot. A génmódosított növények ügyével foglalkozó, Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) még abban az évben kifogásokat emelt több másik tagállam, köztük Magyarország szabályozása ellen, ám a tiltás feloldásához a tagországoknak is jóvá kellene hagyniuk az EB elutasítását. Erről a bizottsági elutasító indítványról tartanak szavazást február 20-án.
Forrás: MTI