Milliárdokba kerül, de milliárdokat is spórolnának a szakiskolák összevonásával
Az első két évben 4 milliárd, utána pedig évente 3-3 milliárd forintot spórol az önkormányzat a fővárosi szakközépiskolák összevonásával - derült ki a szakképzési reformról tartott szerdai sajtóbeszélgetésen.
2007. február 14. szerda 15:13 - Hírextra
A jelenlegi tervezet 20 iskolát szüntetne meg, illetve olvasztana egy másikba; hatot Budán, tizennégyet pedig Pesten. A lista még mindig nem végleges, több bezárásra ítélt iskola ugyanis saját maga keres fenntartót magának. Így van ezzel a Soós István Borászati Szakközépiskola is, amely komoly tárgyalásokat folytat a Corvinus Egyetemmel az iskola megmentése érdekében - mondta a főváros oktatási bizottságának SZDSZ-es alelnöke. Az önkormányzat egyébként továbbra is csak az elméleti képzést költöztetné másik iskolába, a tangazdaság maradna Budafokon. Jelenlegi formájában azért nem maradhat az intézmény, mert kimelkedően sokba, évi egymillió forintba kerül egy gyerek taníttatása - mondta John Emese.
A főváros összesen 16-18 szakképző központot hozna létre Budapesten; a többi iskolában csak alapkézés maradna, és az érettségiig tanulnának ott a diákok. Szeptembertől körülbelül 500 pedagógus állása szűnik meg emiatt, és további 500 tanár veszíti el a munkáját a kötelező óraszám emelés miatt - mondta Germánné Vastag Györgyi, az önkormányzat oktatási bizottságának elnöke. A felmentettek között sok a nyugdíjas és a határozott idejű szerződéssel dolgozó pedagógus; nekik az önkormányzat egyik munkabizottsága próbál új állást keresni. Intézményenként legalább 2-4 be nem töltött, üres álláshely is van; először valószínűleg ezek szűnnek majd meg - hangzott el a megbeszélésen. A végkielégítések, jutalmak, illetve a korkedvezményes nyugdíjazás költségeire összesen 3 milliárd forintot kell elkülönítenie az önkormányzatnak; a megszüntetendő iskolák kiürítése, illetve átköltöztetése 310 millió forintba kerül.
A szakközépiskolák átszervezése 2007 szeptemberétől az év végéig 1 milliárd, 2008-tól pedig évi 3-3 milliárd forintos megtakarítást jelenthet az önkormányzatnak. A bezárásra ítélt szakközépiskolák diákjai idén szeptembertől már másik intézményben tanulnak majd. Van, aki emiatt nap mint nap át kell, hogy utazza a várost - pedig az önkormányzat azt mondja, az átszervezések során figyelembe vették ezt a szempontot is. Azok, akik most felvételiznek a szakközépiskolákba, és valamilyen oknál fogva nem felel meg nekik az az iskola, ahová a kiszemelt intézményt integrálták, március 18-án, illetve 19-én még változtathatnak a jelentkezési lapjukon - közölte az oktatási bizottság elnöke.
A főváros még tavaly nyáron fogadta el a szakképzés-fejlesztési tervet. A cél egy olyan struktúra létrehozása volt, amely az eddigieknél jobban igazodik a munkaerőpiac igényeihez, és jóval több, az elkövetkező három évben legalább 7-9 milliárd forintnyi uniós forrást lehet vele bevonni a szakképzésbe. A főváros többnyire a csökkenő gyereklétszámmal, illetve az alacsony kihasználtsággal indokolja az összevonásokat: míg 10 évvel ezelőtt csaknem 80 ezer gyerek tanult a fővárosi középiskolákban, idén ez a szám 63 ezerre, 2013-ra pedig valószínűleg 50 ezerre csökken majd. Az átlagos kihasználtság az önkormányzat szerint 60-60 százalék között van, vagyis a törvényben rögzített 28 helyett van, ahol 15-19 fővel is indítanak osztályokat. Az önkormányzat legalább 20 százalékkal, 80-85-re szeretné növelni a kihasználtságot, mivel a kis létszámú osztályok után ugyanannyit kell fizetnie a fenntartónak, mintha tele lennének, de normatívát csak a tényleges létszám után tudja igénybe venni.
Az oktatási bizottság február 21-én tárgyalja a tervezetet, a végső szót pedig a Fővárosi Közgyűlés mondja ki március elsején.
Forrás: Független Hírügynökség