Szóvivői pulpitus: gazdaságos csomagolás helyett Chanel-illat
A Tesco-gazdaságos Danks Emese helyét a modellkedő-riporterkedő Demcsák „Ukránia” Zsuzsa veszi át – erősítették meg a Magyar Rádiónak kormányzati körökhöz köthető források.
2007. február 28. szerda 16:36 - Csákány Róbert-Kovács Gabriella Anna
Szintén távozik László Boglár, a miniszterelnök jelenlegi sajtófőnöke is, aki ugyan a közrádió megkeresésére nem egyértelműen közölte ezt, de utalt rá, hogy így lesz.
Gyurcsány Ferenc stábja állítólag régóta tervezte a kormányzati kommunikáció átalakítását, amit nehezített több „kulcsszemélynek” tartott szakember lelépése: először Batiz András, majd Szigetvári Viktor, végül Tóth Miklós kormányzati kommunikációért felelős államtitkár távozott.
Danks Emese 1984-ben érettségizett az Állami Balettintézetben. A Külkereskedelmi Főiskola Idegen Nyelvű Levelező Karán végzett, angol-francia szakon. A diploma megszerzése után külföldön dolgozott. Később a Tele Magazin marketing és terjesztési feladatait látta el, majd a TV3 PR-vezetőjeként részt vett a csatorna kommunikációs stratégiájának kialakításában és irányításában. 2000-től az MTV sajtófőosztályát vezette, 2001-től a Malév, 2002-től a Tesco kommunikációs igazgatójaként dolgozott. Innen került a második Gyurcsány-kormány szóvivőjének pozíciójába – olvasható Danks életrajzában a
meh.hu-n. Úgy tudni, az elmúlt hét hónapban nem voltak megelégedve Danks Emese tevékenységével, ezért kényszerül átadni székét utódjának.
A kormány új „arca” sajtóinformációk szerint Demcsák Zsuzsa lehet – bár ő maga állítólag még nem mondott igent az ajánlatra. A 28 éves, kétgyermekes Demcsák eleinte modellkedett, ahol nem csak az arcát
mutatta meg, majd a televízió képernyőjén tűnt fel különböző szerepekben. Nevéhez fűződik a TV2 sporthíreinek olvasása, a Jó reggelt, Magyarország! című magazin vezetése. Feltűnt Vízy András oldalán a Fort Boyard című rohangászós-feladatmegoldós kalandvetélkedőben, majd az MTV Navigátor című tudományos műsora után a 2005-ös Eurovíziós Dalverseny közvetítésekor szerzett emlékezetes perceket a nézőknek, Ukrajnát következetesen „Ukrániának” nevezve. A bulvársajtónak adott korábbi interjúiból
kiderül, hogy elégedetlen a rüsztjével, babapopsitörlő-kendővel ápolja az arcát, és – ha elfogadja kinevezését – szerepléseikor Chanel parfüm illata fogja belengeni a kormányszóvivői pulpitus környékét.
Kormányszóvívők egykoronAz első szabadon választott kormány első szóvivője László Balázs újságíró volt, aki később konzul lett New Yorkban, hogy utána visszatérjen az íráshoz. Az őt követő Juhász Judit bár személyes kommentárok, minősítések nélkül közvetítette a kormány üzeneteit, kommunikációja azonban nem volt semleges. Fojtott, a közepesnél kicsit halkabb hangjával, hangsúlyozottan pontos kiejtésével, beszédének az áltagosnál sűrűbb tagolásával tekintélyessé, hangsúlyossá, sőt időnként drámaivá tette a nem egyszer egyébként prózai mondanivalót. Mimikája szintén komoly volt, de legalább a köszöntéseknél elmosolyodott. Kiválasztása állítólag tudományos kutatások eredményének is köszönhető, hiszen egy akkor készült francia felmérés szerint a tömegkommunikációban jobban hisznek a nőknek.
A legtöbb kormányszóvivőt a Horn-kormánynak sikerült elfogyasztania: először a rádióból átigazoló Forró Evelyn volt a nyerő, aki még az első év lejárta előtt épp szabadságát töltötte, amikor megkapta "elbocsátólevelét", de szerencsésnek mondhatja magát, hogy a Bokros-csomagot már nem neki kellett bemutatnia az állampolgároknak. Az őt követő rádiós-televíziós Csák Elemérnek négy hónap után kellett mennie. Majd Havas Henrik következett, aki hat napi szolgálat után tette le a lantot. Akkoriban ellentmondásos történetek keringtek kényszertávozásáról: lemondását hivatalosan ugyanis azzal indokolták, hogy stábja egyik tagja ellen egy hamis nyelvvizsga-bizonyítvány miatt rendőrségi eljárás indult. Az azóta Havas tanár úrrá avanzsált újságíró később azt mondta, hogy Horn egyszerűen meggondolta magát. A miniszterelnök ekkor jöhetett rá, hogy nem lehet megbízni a médiamunkásokban és saját holdudvarában keresgélt, és találta meg Kiss Elemért, aki már akkor is a Miniszerelnöki Hivatal vezetője volt. A Mozgóvilágnak adott egyik interjújában Kiss elmesélte, hogy eleinte csak ideiglenes megoldásként vált a kormány szócsövévé, ám mivel képtelenek voltak megfelelő szóvivőt találni, és minden kísérletünk csődöt mondott, rajta ragadt a feladat. Ő volt az igazi hivatalnok és képviselte a személytelen szóvivő-típust. A testületi állásfoglalásokat kommentárok nélkül, precízen ismertetette. Imperszonalitását metakommunikációja semlegességével erősítette, mely szegényes gesztusokból és érzelemmentes hangszínből állt. Úgy tette a dolgát, hogy munkájába személyiségét soha nem vonta bele.
A laza fiúBorókai Gábor, a tollat dobta el a kormányszóvivői posztért, aki természetes mimikájával és élénk szemkontaktusával keltett feltűnést. Bár tartotta magát a közvetítői szerephez, kormányszóvivőként meglepően közvetlenül, természetesen kommunikált. Mind viselkedésében, mind a mondanivaló megfogalmazásában került minden hivataloskodást. A személyességben akár az éles fogalmazásig is elment, de tartózkodott attól, hogy személyes kommentárt vagy véleményt mondjon. Mi több, odáig ment, hogy bepillantást engedett a magánéletébe. Tudhattuk, hány gyermeke van, ki a felesége, mit gondol a családról. Borókai nem egyszerűen kormányszóvivő volt, hanem kedves fiatalember, aki a kormány és a Fidesz egyik image-emberének számított. Dolga végeztével visszatért eredeti szakmájához és a Hír Tévénél, majd a megújuló Heti Válasznál folytatta munkáját.
Amikor a szóvivő beszólGál J. Zoltán, a Medgyessy-kormány szóvivője túllép a klasszikus értelemben vett szóvivői szerepen: nem csupán üzenetet közvetít, de személyes véleményt, kommentárt is megenged magának, mi több politizált. Korábban egyetlen szóvivő sem engedte meg magának, hogy személyes véleményét közölje az újságírókkal, illetőleg hogy az ellenfelet közvetlenül támadja. A Medgyessy-kormány szóvivője részese volt a politikai adok-kapoknak, ami meglehetősen szokatlan jelenség volt addig Magyarországon. Diploma híján azonban nagy támadási felületet hagyott magán, végül elvesztette Medgyessy bizalmát, és távozni kényszerült, hogy aztán a Gyurcsány-kormány egyik legbefolyásosabb tagjaként, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkáraként térjen vissza. A köztes időben Gulyás Erika, addigi helyettese vitte a szót.
A legfiatalabb szócsőAmikor Batiz Andrást kérték fel a Magyar Fejlesztési Bankból átigazoló László Boglár mellé kormányszóvivőnek, a kereskedelmi műsort vezető Batiz a következőket mondta: "a nézőkben biztosan kialakult már valamilyen kép rólam, ami akár nagyon különböző is lehet, de ez így van rendjén. Ugyanakkor nem gondolom, hogy ez alapján kellene megformálnom új szerepemet". Azt azonban elismerte, hogy stílusán, megjelenésén, öltözködésén változtatnia kell egy kicsit. A későbbiekben megosztották feladataikat László Boglárral, aki kizárólag a kormányfő ügyeivel foglalatoskodott, míg Batiz látta el a klasszikus kormányszóvivői teendőket. Mint kiderült utólag, nem is rosszul. Azt nem tudni, hogy Batiz András távozásának van-e köze Gyurcsány Ferenc azon napirend előtti felszólalásához, mely a kormány munkáját értékelte, és melyben egyedül a kormány kommunikációját bírálta a kormányfő. Annyi biztos: Batiz azzal indokolta távozását, hogy döntenie kellett család és munka között, és inkább utóbbit választotta. Először csak háttérbe vonult és Kormányzati Kommunikációs Központ kommunikációs igazgatója lett, később őket is otthagyta.