A tárgyalások holtponton
Holtpontra jutottak az iraki kormány és szunnita arab felkelő csoportok hónapok óta zajló titkos tárgyalásai, mert továbbra sem határozták meg az amerikai csapatok kivonásának menetrendjét - közölte egy magas rangú kormánytisztviselő.
2007. március 23. péntek 09:25 - Hírextra
Szaad Juszif al-Muttalibi, a nemzeti megbékélés kérdéseivel foglalkozó tárca tisztviselője csütörtökön elmondta: a (síita vezetésű) bagdadi kormányzat három hónapja folytat titkos tárgyalásokat öt-hat szunnita felkelő csoporttal, a megbeszélések részben Irakban, részben külföldön zajlottak. Megjegyezte azt is, hogy a "kényes tárgyalásokat" a felkelők kezdeményezték és közvetítőkön keresztül folynak.
A tisztviselő nem nevezte meg a tárgyalásokba bevont felkelőket, azt azonban leszögezte, hogy az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat iraki szárnyát és Szaddám Huszein kivégzett exdiktátor Baasz Pártját kizárták a párbeszédből.
A felek között olyan kérdésekben merültek fel nézeteltérések, mint például Irak föderális berendezkedése, de a felkelők kifogásolták például azt is, hogy a 2005-ben népszavazáson elfogadott iraki alkotmány nem domborítja ki egyértelműen az ország arab jellegét. A lázadók szerint az alaptörvény olyan fokú föderalizmust ír elő, amely az ország szétesését eredményezheti.
Muttalibi szerint a felkelők ragaszkodnak ahhoz, hogy csak akkor teszik le a fegyvert, ha meghatározzák az amerikai csapatok Irakból történő kivonásának menetrendjét. Az amerikai kormányzat és az általa támogatott iraki kormány ezt rendszeresen elutasítja, mondván hogy ez a felkelőket segítené.
Forrás: MTI