Az EU jövője: elöregedés, gazdasági, közfinanszírozási terhek
Bizonytalanság, irányvesztés jellemezte időszak, és - ahogy Magyarország decemberi leminősítése is mutatja - számos, adóskockázati kihatású kihívás előtt áll az alapítása 50. évfordulóját ünneplő Európai Unió, áll a Moody's Investors Service pénteken Lond
2007. március 24. szombat 07:56 - Hírextra
A Moody's szerint a rászorultsági ráta - a 14 év alatti és a 65 év feletti eltartandó népesség aránya a két korosztályi határ közötti, potenciálisan gazdaságilag aktív lakossághoz mérve - 1950-ben 52 volt, 40 százaléknyi gyermekkorúval és 12 százaléknyi időskorúval. A ráta most 46, viszont ezen belül már egyenlő - 23-23 százalék - a gyerekek és az idősek aránya Európában, 2050-re pedig 73 lesz a rászorultsági ráta, amelyen belül 27 százaléknyi potenciálisan aktív gazdasági szereplőnek kell eltartania 25 százaléknyi gyermekkorút és 48 százaléknyi időst.
Ahogy az idős korosztály aránya növekszik, úgy válik ez a generáció sokkal befolyásosabbá politikailag is, ami nehezebbé teszi a reformokat. Ebből egyik lehetséges megoldásként az is következhet, hogy a kormányok még további eladósodás formájában áthárítják a terhet a jövő nemzedékekre, amelyek politikai súlya csökken. Ráadásul az alacsony termékenység miatt Európa már veszít is népességéből, ami "történelmileg ritka jelenség békeidőben", áll a Moody's jelentésében.
Az elemzés szerint ebben a tekintetben a 2004-ben csatlakozott új tagállamok "sem hoztak sok friss vért", sőt ebben az országcsoportban még inkább heveny probléma az elöregedés, mint a "régi" EU-ban. A Moody's által idézett ENSZ-adatok szerint 2050-re Magyarország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia és Észtország lakossága várhatóan 15-18 százalék közötti mértékben csökken, de Bulgáriában például 34, Lettországban 27, Romániában 23 százalékos népességfogyás várható ugyanezen időszakban.
Forrás: MTI