A magyar felsőoktatás korszerűsítését szolgáló változások "a kvalitásközpontú gondolkodást" helyezik előtérbe - mondta az oktatási miniszter.
A tárca vezetője rámutatott: a legélesebb verseny és küzdelem a XXI. században a tudás megszerzéséért zajlik. A minőségre való törekvés és a versenyben való részvétel szándéka együtt jár.
Hiller István az elmúlt másfél évtizedre visszatekintve szükségesnek ítélte a felsőoktatásban lezajlott "mennyiségi változásokat", amelyek nyomán közel megnégyszereződött a főiskolások, egyetemisták száma, s az idei oktatási évben ez a létszám meghaladja a 400 ezret. A miniszter azonban hozzátette: "a jövőért való felelősséget vallva a mennyiségi változások korát le kell zárni".
Az a cél, hogy a magyar felsőoktatás bekerüljön a világ élvonalába és ott is maradjon - fogalmazott a miniszter.
A soproni egyetemről szólva kijelentette: helyes az a törekvés, amellyel az évszázados múltú intézmény hagyományait, régi értékeit és jövőjét összekapcsolják.
Faragó Sándor, a 14 ezer hallgatót oktató Nyugat-Magyarországi Egyetem rektora ünnepi beszédében kijelentette: az oktatásban és a kutatásban egyaránt a munka egyedül járható útjának a minőséget tekintik. Ezt jelzi egyebek mellett, hogy öt év alatt megháromszorozódtak a kutatásból és a fejlesztésből származó bevételek. Ezek összege évente eléri az 1,1 milliárd forintot.
A rektor közölte: egyetértettek azzal az elgondolással, hogy a felvételi eljárásban a minőség elsőbbsége érvényesüljön. A tapasztalatokat értékelve azonban úgy látják, hogy az eljárás "sok szempontból finomításra szorul részint régiónkénti, részint tudományos területenkénti finom hangolásra lesz szükség".
Benedek Fülöp, a földművelésügyi minisztérium szakállamtitkára elmondta: a képzés a tárca kezdeményezésére indult meg 50 évvel ezelőtt. Azóta közel háromezren végeztek, mintegy 12 ezer faiparral kapcsolatos vállalkozás működik az országban. A Sopronban tanult faipari mérnökök mintegy százezer faipari munkás tevékenységét irányítják.