A Balaton déli partján Siófokon, Balatonföldváron, Balatonlellén és Fonyódon kialakított bűnmegelőzési centrumokban az idén immár hetedik éve hivatásos rendőrök és önkéntesek fogadták a bejelentéseket, adtak felvilágosítást a hazai és külföldi vendégeknek, s működött strandfigyelő szolgálat a nyári turisztikai szezonban.
A Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság kezdeményezése egyértelműen beváltotta a hozzáfűzött reményeket - emelte ki Molnár Zsolt, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársa, a bűnmegelőzési program, egyúttal a centrumok irányítója.
Ezt igazolja, hogy azokon a településeken ahol bűnmegelőzési centrum működött, a megnövekedett vendégforgalom ellenére sem nőtt, a siófoki rendőrkapitányság illetékességi területen pedig júliusban és augusztusban csökkent a bűncselekmények száma az előző év hasonló időszakához képest - tette hozzá.
Molnár Zsolt szerint eredményességüket támasztja alá, hogy a kimutatások szerint a programban résztvevő településeken a bűncselekmények több mint felét az úgymond szolgálati időn kívül, azaz délelőtt 10 óra előtt és este 18 óra után követték el, továbbá az önkormányzatok egyre növekvő érdeklődése és igénye a már meglévő centrumok körének bővítése iránt.
Az önkormányzatok által biztosított irodákban július 2-tól augusztus 20-ig, naponta 10 és 18 óra között tehettek bejelentést strandlopásokról, autófeltörésekről és egyéb bűncselekményekről, illetve kérhettek több nyelven tájékoztatást a nyaralók és a helybeliek.
A programban mintegy 60-an vettek részt, köztük hivatásosok mellett nyugdíjas rendőrtisztek, pedagógusok, rendőrnek készülő középiskolások és tolmácsként egyetemisták, akik a panaszok felvétele mellett gyalogosan, kerékpárral és kismotorral járták a forgalmas üdülőhelyeket, szórólapokat osztottak, tájékoztatták a tőlük segítséget, felvilágosítást kérőket.
A bűnmegelőzési centrumok működését az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium 8, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium 1,2 millió forinttal támogatta.