Ezzel az 1990-1994 között hatályos szabályozást állítanák vissza, amit 1994-ben az MSZP-SZDSZ koalíció a szabad demokraták kezdeményezésére szüntetett meg.
"Az SZDSZ meglátásom szerint komoly hibát követett el, amikor felvetette ennek az összeférhetetlenségnek a megszűnését. Az azóta eltelt idő azt mutatja, hogy ez nagyban rontja a parlament működésének hatékonyságát" - fogalmazott Gusztos Péter. A liberális parlamenti képviselő azt mondta, rendezni kell a képviselői költségtérítés ügyét és az Országgyűlés munkarendjének kérdését is. Hozzátette: a két baj közös gyökere, hogy nincs kellő szigorral szabályozva az összeférhetetlenség.
Gusztos Péter kifejtette: a parlament most "egynaposként" működik. A hétfői plenáris üléseken mindenkinek jelen kell lennie, de a képviselők egyik fele más napokon nem is hajlandó ott tartózkodni, "egy napnál többet nem hajlandó áldozni arra a parlamenti munkára, amire egyéni választókörzetben vagy listán megválasztották", ami jelentősen csökkenti a parlament tekintélyét.
Kitért arra, hogy egy megyei közgyűlés elnökének, egy megyeszékhely polgármesterének vagy egy fővárosi kerületben frakcióvezetőnek lenni éppúgy teljes embert kívánó feladatkör, mint a parlamenti képviselőség, ezért nem lehet a kettőt együtt tisztességgel ellátni. Megjegyezte: ezt támasztják alá a parlamenti statisztikák is, hiszen a legkevésbé aktív képviselők mindig több funkciót töltenek be egyszerre.
A liberális politikus elmondta: az év elején benyújtott egy drasztikus, a gazdasági szférát is érintő összeférhetetlenségi törvényjavaslatot, de azt az alkotmányügyi bizottság nem tartotta tárgyalásra alkalmasnak. Ezért most azt javasolja, hogy amikor a pártok tárgyalnak a képviselői költségtérítések, illetve a parlamenti munkarend rendszerének megváltoztatásáról, akkor tűzzék napirendre az összeférhetetlenség kérdését is.