A Contiempo (CON Training for Innovation and EMPOwerment, azaz innovációs és kompetencianövelő tréning) elnevezésű képzési program két évvel ezelőtt hét ország részvételével indult el. A partnerek között Anglia, Luxemburg, Hollandia, Írország, Bulgária, Magyarország, továbbá a főpályázó, az Arfie nevű európai kutató, fejlesztő és képző központ található. A projektet az Európai Unió Leonardo da Vinci programja támogatta. A nemzetközi partnerek Budapesten tartanak kétnapos konferenciát, amelyen a résztvevők a program részleteivel ismerkedhetnek meg. A média képviselőinek a rendezvény előtt mutatták be a Contiempot.
A "gyorsított" tanulási módszer újdonsága abban rejlik, hogy nem elméleti tudást kapnak a szakemberek, hanem értéket. Felkészítik őket arra, hogy a mindennapi életben hogyan kell a fogyatékos emberekkel foglalkozniuk. A tréning során olyan eszközöket alkalmaznak, mint a zene, szín, képi ábrázolás, vagy szituációs feladat - mondta Raymond Ceccotto projektvezető, a főpályázó szervezet vezetője.
Pieter Verdorn, a holland projektpartner szervezet képzési vezetője hangsúlyozta: a program alapelve arra épül, hogy mindenki összetett és sokrétű intelligenciával rendelkezik, például valaki vizuálisan sajátítja el könnyen az információt, míg más auditív módon. A képzés során is a különböző érzékszerveken keresztül adják át az információt.
A felmérésen alapuló tréninget a helyi igényekre építve dolgozták ki. Orosz Andrea projektvezető elmondta: tíz intézmény szakembereit kérdezték meg, milyen képzési, továbbképzési igényeik vannak. A felmérésből kiderült: Magyarországon a sérült emberek viselkedési zavarai és az agresszió jelentik a legnagyobb problémát. Ezért a magyar szakemberek tréninganyagába a "gyorsított" tanulási módszer mellett beillesztették a drámatechnikát is. Jelenleg ezzel a módszerrel folynak kísérletek, amelynek célja, hogy segítségével a sérült emberek megtanulják kimutatni és kezelni az érzelmeiket.
A szükséges hivatalos formaságok után pár hónapon belül elkezdődhet a magyarországi képzés.