A szülők nem akarják, hogy alulfizetett, túlterhelt, fáradt tanítók, tanárok neveljék, oktassák gyermekeiket - írta közös állásfoglalásában a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete és az Országos Szülői Egyesületek Egyeztető Fóruma képviselője.
Az országos szülői egyesületek egyetértenek a pedagógusok terhelésének mérséklésével a kötelező óraszámok csökkentésével, ugyanakkor megkövetelik, hogy az önkormányzati fenntartók biztosítsák a jogszabályban előírt közoktatási szolgáltatásokat a szülők és gyermekeik számára - olvasható a Keszei Sándor és Novák János által jegyzett közleményben.
A szülői szervezetek szerint az önkormányzat köteles finanszírozni az általa jóváhagyott pedagógiai programban előírt vagy ahhoz kapcsolódó tanórai vagy tanórán kívüli foglalkozásokat. A tanórai foglalkozások mellett, a fenntartó köteles finanszírozni a tanuló igénye alapján szervezett tanórán kívüli foglalkozásokat: így a napközis és tanulószobai foglalkozást, a mindennapos testedzést, a szakköröket, a tanulmányi, szakmai, kulturális versenyt, a tanulmányi kirándulást, környezeti nevelést, a kulturális, illetőleg sportrendezvényeket.
Ezeknek a kötelező feladatoknak az ellátásához a jelenlegi pedagógus létszám nem elég, tehát nem elbocsátani kell a pedagógusokat, hanem fel kell tölteni a létszámot a kötelező önkormányzati feladatok ellátásához. A két tömörülés a gyermek- és ifjúságfelelős és a szabadidő felelős kötelező pedagógus munkakör azonnali visszaállítását követeli.
Az Országgyűlés oktatási bizottsága szerdai ülésén a kormánypárti többség szavazatával arról döntött, hogy javasolják: a parlament utasítsa el a kötelező óraszám emelésének visszavonását indítványozó népi kezdeményezést. A népi kezdeményezés keretében a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) 60 ezer aláírást gyűjtött össze. Idén szeptembertől differenciáltan nőttek a kötelező óraszámok, a nem szaktanítást végző pedagógusoknál eggyel, a szaktanítást végzőknél, középiskolai tanároknál kettővel hetente.