A tengerek megmentésére az egyetlen lehetőség, ha nemzeti parkokat létesítenek rajtuk - állapította meg a Greenpeace környezetvédelmi szervezet, amely a Worldwatch Intézettel együtt a szóban forgó jelentést közzétette.
A jelentés szerint új problémák merültek fel az ismerteken kívül: változatlanul tart a mértéktelen lehalászás, tartós mérgek kerülnek a tengerek vizébe és vadásszák a bálnákat. Ehhez járul még a melegházhatás, vagyis a Föld légkörének felmelegedése, valamint a tengervíz fokozódó elsavanyodása a légkörbe jutó szén-dioxid következtében, ami együttesen mozdítja elő a tengerek életterének pusztulását.
A legújabb vizsgálatok azt mutatták, hogy a ragadozóhalak - tonhalak, kardhalak vagy cápák - állományának már 90 százaléka eltűnt. Ráadásul az állomány több mint háromnegyedét túlméretezetten lehalásszák: a világon létesült 1519 halászszövetkezetből 366 már csődbe ment.
Ezzel szemben a halászflották zsákmánya óriási mértékben megnőtt: 2005-ben 158 millió tonna halat fogtak ki, ami hétszer annyi, mint az 1950-ben lehalászott mennyiség.
A válság elhárítása érdekében a tengereken nagy kiterjedésű védett területeket kell létrehozni és a vízfelület negyven százalékát meg kell óvni mindennemű ipari kizsákmányolástól - sürgette Antje Helms, a Greenpeace tengerszakértője. Az ilyen "tengeri rezervátumoknak" döntő szerepe lenne a fajták sokfélesége, valamint a kulcsfontosságú ökorendszerek megőrzése és regenerálása terén - jelentette ki Antje Helms. Rámutatott: "Jelenleg a tengereknek mindössze nevetséges 0,5 százaléknyi felszíne minősül védettnek, szemben a földfelszín - ugyancsak csekély, de mégiscsak - tizenegy százalékával".