A mostani megállapodás egy tíz évvel ezelőtt az országban elsőként megkötött együttműködési szerződés megújított, kibővített változata - mondta az eseményt követő sajtótájékoztatón Dégi Endre dandártábornok, megyei főkapitány.
Az újdonság, hogy a megyei főkapitányság mellett a jövőben a városi kapitányságokon - elsőként Kaposváron és Siófokon - is lesznek roma származású referensek, akik napi kapcsolatot tartanak a területükön a romákkal, továbbá a cigány szervezetekkel közösen pályáznak képzésekre, tájékoztató előadások szervezésére - közölte a főkapitány.
Hozzátette: az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy megállapodásban foglaltak szerinti együttműködés hatékony a bűnmegelőzésben, jobban kezelhetőek a konfliktusok.
Berényi László, a Somogy Megyei Területi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke ugyancsak a megelőzést, továbbá a párbeszédet jelölte meg az együttműködés legfontosabb hozadékaként.
Mint mondta: a következő lépésként azt szeretnék, ha a "végeken", azaz a kistérségekben is lennének roma referensek.
Balogh Imre, a Cigány Kisebbségi Önkormányzatok Somogy Megyei Társulásának elnöke azt mondta: az együttműködési megállapodásban megfogalmazott új célok reményei szerint csökkentik az előítéleteket a cigány kisebbséggel szemben, és segítik a romaintegrációt.
Szegedi Tibor, a megyei rendőr-főkapitányság roma elmondta: a roma szervezetek vezetőinek képzése, fórumok szervezése nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy tartalommal töltsék meg az együttműködési megállapodásban megfogalmazott célkitűzéseket.
Somogy megyében a települések mintegy harmadában, 77 helyen működik cigány kisebbségi önkormányzat - mondta a rendőrségi referens, hozzátéve: fontos a velük való kapcsolattartás és együttműködés, mert az kihat az ott élő cigány lakosság és a rendőrség kapcsolatára is.